Buca’da ilk salep hasadı gerçekleşti

2021 yılında “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında İzmir’de gerçekleştirilen 35 projeden biri olan “Salep Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi” Buca İlçesi Doğancılar Mahallesinde 250 m2 alanda uygulanmaya başladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 yılında dikimi gerçekleştirilen salepler İl Müdürü Mustafa Özen, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer ve İlçe protokolünün katılımıyla hasat edildi. Hasat etkinliğinde proje hakkında bilgi veren ve üreticilerle bir araya gelen İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “2021 yılında tarımda 35 in izi sloganıyla çıkmış olduğumuz İzmir’in tamamını kapsayan 35 projemizden bir tanesi de Buca İlçemizde Salep demonstrasyonuydu. Mehmet Çınar üreticimizin 2021 yılında bahçesinde hep birlikte dikmiş olduğumuz saleplerin bugün hasadını gerçekleştiriyoruz. Güzel bir verim ve performans gördük. Sonraki süreçte bu performansın yayılmasını diliyoruz” dedi.

bucada ilk salep hasadi gerceklesti whatsapp image 2023 06 06 at 16.31.35

“Ürün Bereketli Olsun”

Bakanlık olarak ufak deneme parselleri oluşturulduğunu ve yeni ürün denemeleri yapıldığını belirten Özen “Bundan sonraki süreçte bu üretim alanlarını ve üretim miktarını arttırmak hedefimiz. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği ve onlardan temin ettiğimiz yumrular ile burada bir deneme yapmanın ve bu denemenin sonucunu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz sizlerin de desteğiyle tarıma sahip çıkıyoruz. Üreticimiz Mehmet Çınar Beye ve sevgili eşine emekleri için çok çok teşekkür ediyorum. İlçemiz tarımına böyle bir ekstra denemeyi yaparak bu ürünü de kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ürünleri inşallah bereketli olur. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Çiftçi Çok Memnun”bucada ilk salep hasadi gerceklesti whatsapp image 2023 06 06 at 16.31.36

250 m2 deneme alanında projeyi uygulayan üretici Mehmet Çınar ise “Bize bu desteği verdikleri ve bu denemeyi yaptıkları için, Tarım İl ve İlçe Müdürlerine ve teknik personeline çok teşekkür ederiz. Beklediğimizin üstünde bir ürün elde ettik. Kazancı bol bir ürün. Sahlep yetiştiriciliğini yerinde görmek ve bu ürünü yetiştirmek isteyen çiftçiler de gelip burada yerinde görebilir ve farklı bir ürün desenini uygulayabilir. Biz projenin sonuçlarından gayet memnunuz” dedi.

Haber Merkezi

bucada ilk salep hasadi gerceklesti whatsapp image 2023 06 06 at 16.31.36 1

Buca’da ilk salep hasadı gerçekleşti

Yorumlar kapalı.