Büyükşehir meclis salonunda felsefe konulu sunum

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı öncesinde Prof. Dr. Ahmet Arslan, "Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'de Felsefe” başlıklı bir sunum yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayı olağan meclis toplantısı öncesinde Kültürpark’taki 4 No’lu holde Türkiye’nin felsefe alanındaki önemli isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Arslan’ı ağırladı. Prof. Dr. Arslan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Grubu temsilcilerinin davet edildiği oturumda “Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’de Felsefe” başlığıyla sunum yaptı. Buluşmaya ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sunumun ardından Prof. Dr. Arslan’a Saat Kulesi maketi takdim etti.

11072023 104316 3

Cumhuriyet’in 100. yılında daha da anlamlı

Cumhuriyet’in yüzüncü yılında şehir meclisinde felsefenin konuşulmasını anlamlı bulduğunu ifade eden Arslan, Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Anadolu topraklarındaki Batı’ya dönüşün önemine dikkat çekti. Arslan, “Felsefe bütün Batı düşünce tarihinde akılsal, zihinsel araştırmalar, düşünmeler ve kuramlarla ilgili kullanılan bir şemsiyedir. Diğer disiplinlerin yeri ayrı, felsefenin yeri ayrı. Atatürk’ün kullandığı ilim ve fen çağı yani teknoloji çağıdır. Bence modern çağın karakteristiği budur” dedi.

11072023 104157 1

İnsanlık felsefe ile kurtulacak

Felsefenin insan hayatında çok büyük bir alan kapladığını belirten Arslan, “Bu meclis felsefe yapmak zorunda. Bu meclis şehirle ilgili alacağı kararları neye dayandıracak? İnsanın insan olma özelliklerine, insan zihnine, insan birikimine dayandırmak zorunda. Siyaset aklın alanı içinde” diye konuştu.

buyuksehir meclis salonunda 11072023 104157 0

Cumhuriyet ile beraber ilk defa üniversitelerde felsefe eğitimine önem verildiğini belirten Arslan, bunun akla dönüş yapma amacını taşıdığını vurguladı. Arslan, insanlığın yeni bir dille, felsefeyle kurtulacağını da sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ

Büyükşehir meclis salonunda felsefe konulu sunum

Yorumlar kapalı.