Büyükşehir’de ‘genel sekreterlik’ krizi!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı genel sekreterliği görevinin İstanbul Ümraniye Belediye Başkan adayı gösterilen ancak seçimi kazanamayan Aykut Erdoğdu’ya verileceği iddia edilmişti. Ancak Tugay’ın Genel Sekreterlik görevi için Barış Karcı’yı uygun gördüğü öğrenildi. Tugay’ın Özel’in talimatına karşı çıkarak Barış Karcıyı göreve getirmesi ve sonrasında konuya ilişkin Erdoğdu ile görüşmesi ise Özal ve Tugay arasında genel sekreterlik krizi mi çıkıyor sorusunun akıllara gelmesine neden oldu. İşte detaylar…

genel sekreterlik foto
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçim sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başkanlık koltuğuna oturan Cemil Tugay’ın kadroya yönelik çalışmaları sürüyor. Göreve geldikten sonra acil olan birimler ve bazı yapılara müdahale eden Tugay bir takım atamalar yapmıştı.

Başkan Tugay’ın bundan sonraki süreçte en yakın çalışma yapacağı makam olan “genel sekreterlik” için seçim öncesi ve sonrasında bazı isimler gündeme geldi. Başkan Tugay, önceki Belediye Başkanı Tunç Soyer döneminde “asaleten” ataması yapılan Genel Sekreter Barış Karcı ile bir süre yola devam etme kararı aldı.  Karcı, belediye içindeki koordinasyon toplantılarına ve kurum ziyaretlerine katılarak Tugay’a eşlik etti.

Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları ve şirket genel müdürlerinin de şekilleneceği yeni dönemin rüzgarı devam ederken CHP Genel Başkanı Özgür Özel bizzat devreye girerek İstanbul eski Milletvekili Aykut Erdoğdu’yu İzmir’e gönderdi. Yerel seçimde İstanbul-Ümraniye’den aday olan fakat seçilemeyen Erdoğdu’nun  “genel sekreter” olması talebine ise direnç geldi.

Erdoğdu ile görüşme yapan Başkan Tugay’ın çekincelerini bildirdiği ifade edilirken Tugay’ın genel merkezin talimatına sıcak bakmadığı öğrenildi.  Mevcut yönetim sistemi ve bürokratik düzeni yavaş yavaş dönüştürme kararı alan Tugay’ın genel başkan destekli isteğe direnç göstermesi dikkat çekti.

CHP Genel Merkezi’nin Aydoğdu’nun atanmasıyla birlikte yeni dönemde başta mali politikalar ve ekonomik düzenin ele alınması konusuna eğildiği ifade ediliyor. Hazine Müsteşarlığı’ndaki görevi sırasında Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilen çeşitli projelerin başdenetçisi olarak görev yapan Erdoğdu’nun deneyimini parti üst yönetici kimliğiyle harmanlamak isteyen Genel Başkan Özgür Özel’in talebinin ilerleyen zamanda nasıl karşılık bulacağı ise bilinmiyor.

Öte yandan Başkan Tugay’ın yakınlarında bulunan bazı isimlerin son yaşanan gelişmelerle ilgili “dayatma” vurgusu dikkat çekerken Tugay’ın karar alma süreçlerinde her zaman doğrudan kendi inisiyatifini kullanmak isteyen karakteristik yapısına vurgu yapıyor.

HABER MERKEZİ

Büyükşehir’de ‘genel sekreterlik’ krizi!

Yorumlar kapalı.