Can Atalay’dan Numan Kurtulmuş’a çağrı

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'a, "Görevinizin size yüklediği sorumlulukla davranmanızı talep ediyorum" diyerek çağrı yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milletvekili seçilip mazbatasını almasına rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi’nin tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay, Numan Kurtulmuş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Atalay, “Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslenmek istiyorum: Başkanlığını yaptığı yasama meclisinin bir üyesinin hakları ihlal edilmekte, görevini yapması hukuka aykırı biçimde engellenmektedir” diyerek şu açıklamayı yaptı.

“Bu görev; Hatay halkının, yıkılmış bir kentin ortasında, bin bir zorluklarla mücadelelerini temsil etme, haklarını savunma ve nihayet on binlerce yurttaşın sesi olabilme görevidir. Milli irade bir bütündür, bölünemez. Görevinizin size yüklediği sorumlulukla davranmanızı talep ediyorum.”

Atalay; Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, “Yargıtay’da görülen bir dava. Hüküm verilmiş ve hükümlü olarak dosyası devam ediyor. Gezi Davası anayasal düzenle ilgili bir konu. Anayasa’nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan” açıklaması ile ilgili şunları söyledi:

“Sayın Adalet Bakanı; ya Anayasayı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor. Ayrıntıları avukatlarım açıklıyor ve açıklayacaklar. Tüm ilgililerin avukat arkadaşlarıma kulak vermesini; bir tutuklu, bir yurttaş, bir milletvekili olarak bekliyorum.

Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslenmek istiyorum: Başkanlığını yaptığı yasama meclisinin bir üyesinin hakları ihlal edilmekte, görevini yapması hukuka aykırı biçimde engellenmektedir. Bu görev; Hatay halkının, yıkılmış bir kentin ortasında, bin bir zorluklarla mücadelelerini temsil etme, haklarını savunma ve nihayet on binlerce yurttaşın sesi olabilme görevidir. Milli irade bir bütündür, bölünemez. Görevinizin size yüklediği sorumlulukla davranmanızı talep ediyorum.”

“ÖNCELİKLİ GÜNDEMİM DEPREM BÖLGESİ”

Tahliye edilip, milletvekili olarak görevine başlasaydı ne üzerinde çalışacağı konusu ile ilgili, “Deprem bölgesindeki moloz-atık alanları, alelacele alınan kamulaştırma kararları ve Hataylılar özelinde; onların katılımı dahi olmadan İstanbul’da bir firmaya imar planı hazırlatılması girişimi öncelikli gündemimdir. Öte yandan Hatay’ın demografik yapısını; depremi fırsat olarak görüp değiştirme çabalarına ilişkin de kamuoyunu tatmin edecek, kaygıları giderecek bilgi akışının sağlanması daha da fazla ertelenemez” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

Can Atalay’dan Numan Kurtulmuş’a çağrı

Yorumlar kapalı.