“Çevreye bir gün değil her gün duyarlı olunmalı”

 İzmir Alevi Kültür Derneği (İZAKDER)  Yamanlar Cem evi Dünya Çevre Günü  kapsamında farkındalık yaratmak için çevrede bulunan çöpleri topladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demet Gürgen

İlk olarak 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde ilan edilen Dünya Çevre Günü, Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla resmiyet kazanmıştır. Çevrenin korunması için farkındalık yaratmak ve bu korumayı artırmak amaçlı kutlanan günde çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Dünya genelinde iklim krizi ve küresel ısınma ciddi bir boyut kazandıkça her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü daha da önemli hale gelir. Dört bir yanda çevre için aynı amaç uğruna bir araya gelen insanlar iyileştirmeler adına önemli adım atarlar. Çevre koruma bilincinin üst düzeye çıktığı bu günde çevre sorunlarına da dikkat çekilir. Günümüzde insanların doğadan taleplerinin giderek artması ve çevrede canlıların zarar görmesi, bu tür günlerin önemini artırır.

 

Bu amaçla yola çıkan  İzmir Alevi Kültür Derneği (İZAKDER)  Yamanlar Cem evi  farkındalık yaratmak için parklar ve çevrelerinde bulunan çöpleri topladı.

 

Sadece 5 Haziranda hatırlamak yerine sürekli gündemde olması gerektiğinin önemli olduğunu söyleyen İZAKDER gençlik kolları üyesi Seher İmanur, ” Bizim amacımız sadece bir gün değil, her gün çevreye karşı duyarlı olunması. Gençler ve çocuklar olarak nasıl bir dünya’nın miras kalacağını göz önüne sermek ve bu konuda olan duyarlılığı arttırmak önemli. 5 Haziran Dünya Çevre Günü bu konuda geçerli bir gün olarak belirlendi. Bu gün kapsamında gerçekleştirilen eylemler daha çok dikkat çekecektir. Biz de bu düşünce ile bir gün değil, her gün çevre vurgusunda bulunmak istiyoruz. Bazen iki adım ötedeki atık kutusuna gitmeyip yere attığımız bir kağıt parçasının bile çevreye ne büyük zararlar verdiğini aynı aklı paylaştığımız kişilerin eylemleriyle birleştiğinde doğanın nasıl bir çöp yığınına dönüştüğünü görmek çok trajik ve üzücü bir durumdur. Greeanpeace’in yayınlanan yeni raporuna göre, plastik geri dönüştürüldüğünde toksik etkisinin  normalin üstünde arttığı yönünde. Plastik kirliliğine son vermenin tek yolu plastik üretimini ve kullanımını azaltmaktan geçiyor” dedi.

 

cevreye bir gun degil her gun duyarli olunmali cop1

“Birey temiz olursa dünya temiz olur”

 

Çevre temizliğinin bireylerden başladığını belirten İmanur, “Doğa için önce kendi aklımızı, kendi evimizin önünü temizlersek kelebek etkisiyle her zihin tertemiz ve kirlilikten uzak olur. Eğer birey temiz olursa dünyada temiz olur. Herkesten önce sen kendimize dönüp doğa için gelecek için ne yaptık diye sorup bu cevabı verimli bir şekilde almalıyız. İlk olarak kendimizden başlayarak çevremizde bulunan insanları da çevre temizliği hakkında yada diğer çevre sorunları hakkında bilinçlendirmeliyiz. Böylece bir zincirin halkaları gibi bir düzen içinde gerçekleşecek. Çevre her zaman çok önemlidir. Çünkü yaşadığımız bir alandır. Şöyle bir benzetme yapmak mümkün birey olarak bedensel temizliğimize dikkat ederiz. Bir ay boyunca banyo yapmayan birini görmek zordur. Çünkü bize ait olan bedenin güzel görünmesini hoş kokmasını isteriz. Oysa ki dünya da bu bedenin ihtiyaçlarını karşılayan bir evdir. Herkes çevre konusunda duyarlı olmalıdır. Bu ev bu gün bizim yarın ise çocuklarımızın olacaktır. Bütün canlılara miras olarak kalacak olan bu gezene iyi davranılmalı” ifadelerini kullandı.

“Çevreye bir gün değil her gün duyarlı olunmalı”

Yorumlar kapalı.