CHP Buca Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde sesini yükseltti!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Buca İlçe Başkanlığı Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir basın açıklaması yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Şahbanu Ercelep’in haberine göre Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Buca İlçe Başkanlığı Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Parti üyelerinin katıldığı açıklamada, kızları katledilen Büşra ve Fulya’nın anneleri de ellerinde tuttukları siyah balonların üzerine çocuklarının resimlerini asarak tepkilerini gösterdi.

CHP Buca İlçesi Kadın kolları Başkanı Pervin Senem kadına yönelik şiddetle mücadele vurgusu yaptı.
Senem, “Bugün, dünyada ve ülkemizin dört bir yanındaki kadınlarla tek yürek olduk. Her türlü şiddete, sömürüye ve savaşa meydan okuyoruz. Dünya tarihine ‘kelebekler’ olarak geçen Mirabel Kardeşler’in direnişine sahip çıkıyoruz. Bundan tam 63 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörün devrilmesi için canları ile bedel ödeyen Mirabel Kardeşler’i saygıyla anıyoruz” dedi.

chp kadina yonelik siddete karsi mucadelede sesini yukseltti whatsapp image 2023 11 26 at 00.14.51

“LAİK DÜZEN BÜYÜK TEHDİT ALTINDA”

Senem konuşmasının devamında,  “Adında “adalet” olan AKP Hükümeti’nin yönettiği ülkemizde her gün en az iki kadın katlediliyor. Kadın cinayetlerini sadece “sayı” olarak değerlendiren iktidar, çarpıttığı verilerle şiddetin azaldığını iddia ediyor. Hayattan koparılanın bir evlat, bir anne, bir abla, bir kardeş, bir arkadaş, bir dost olduğu gerçeği yok sayılıyor. Cinayetlerin üzeri “şüpheli kadın ölümü” denilerek kapatılmak isteniyor. İstismara uğrayan çocuğun davasında çocuğun rızasından bahsediliyor. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet uygulayanlar cezasızlık politikası ile ödüllendiriliyor. Kırmızı çizgimiz olan İstanbul Sözleşmesi hukuksuzca feshediliyor. 6284 Sayılı Şiddet Yasası’na göz dikiliyor. Cumhuriyetin biz kadınlar üzerindeki en önemli kazanımlarından olan Medeni Kanun budanmaya çalışılıyor. Kadının insan haklarının en büyük güvencesi olan laik düzen büyük bir tehdit altında. Yeni Anayasa tartışmalarında, kadınlar hedef tahtasına konuluyor. Bakanlığın adından dahi “kadın” ibaresini kaldıran zihniyet, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayıyor” diye konuştu.

chp kadina yonelik siddete karsi mucadelede sesini yukseltti whatsapp image 2023 11 26 at 00.14.52

“SESİMİZİ YÜKSELTMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kadınların kıyafetine göre ayrıştırıldıklarını ve dayanışmalarının parçalanmaya çalışıldığını dile getiren Senem, “Kadınların istihdama katılımını teşvik edecek politikalar uygulanmak yerine, çalışmak isteyen kadınların işsizliği artırdığı iddia ediliyor. ‘Kadının fıtratına uygun’ işlerde çalışması gerektiğini dahi söyleyenler çıkıyor. Kadınların siyasete aktif katılımı önüne sürekli engeller konulmaya çalışılıyor. Erken yaşta ve zorla evlilikleri meşru kılmak için adeta fırsat kollanıyor. İktidarın kadının hayatını cehenneme çeviren politikaları saymakla bitmiyor. Biz bütün bu uygulamalar karşısında yılmadan, usanmadan, direnmeye ve sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz. AKP karanlığını aydınlığa çevirmek için kadın hareketi ile sımsıkı kenetlenerek, olanca gücümüzle direniyoruz. Haklarımızdan, hayallerimizden ve hayatlarımızdan asla vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu.

Cinayete kurban giden Büşra ve Fulya’nın anneleri Zuhal İnce, Hüsniye Çelebi  ise gözyaşları içerisinde adalet çağrısında bulundu.

Haber Merkezi

CHP Buca Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde sesini yükseltti!

Yorumlar kapalı.