CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu: Alsancak Limanı İzmirli’nin malı

Alsancak Limanı’nın satılacağı iddialarının Bakan Uraloğlu tarafından doğrulanmasının üzerine CHP İzmir, Liman önünde basın açıklaması yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, "“Bu Liman, İzmirli’nin malıdır" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Berivan Kaya’nın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, İzmir Alsancak Limanı’nın satışı için müzakere yürütüldüğünü açıkladı. Kent gündemine bomba gibi düşen satış iddialarının doğrulanması üzerine CHP’den ardı ardına tepkiler yükseldi. CHP İzmir İl Başkanlığı, Alsancak Limanı önünde süreci değerlendirdi.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Bizler seçimlerden önce sürekli olarak dile getirmiştik. ‘Türkiye AKP iktidarıyla bu krizden çıkamaz, tam aksine ülkenin kaynakları borçları kapatmak, israfı fonlamak için haraç mezat satılır’ diye. Üzülerek söylüyorum ki, haklı çıkmanın acısını yaşıyoruz. Bu haraç mezat, gizli saklı pazarlıklarla satılan milli değerlerimizden birisi de, önünde durduğumuz Alsancak Limanı olacak. İddialar, İzmir Milletvekilimiz Mahir Polat tarafından Meclis’e taşındıktan sonra, çiçeği burnunda Ulaştırma Bakanı iddiaları mecburen doğrulamak zorunda kaldı. Üstelik Sayın Bakan, Liman’ın satışıyla ilgili bir ihaleden, özelleştirilme için isteklilerin teklif verebileceği bir sistemden değil, direk olarak Arap Emirliklerine, ihalesiz ve adrese teslim bir satış olacağını açıkça söyleyerek durumu anlattı” dedi.

“BU LİMAN, İZMİRLİ’NİN MALI”

Alsancak Limanı’nın İzmir’in simgesi olduğuna dikkat çeken Aslanoğlu, “Bu Liman, İzmirli’nin malıdır. Bu liman milli güvenlik ve beka meselesidir. İzmir’e yatırım yapmak yerine, İzmir’in mallarını, milli değerlerimizi satmakla uğraşan AKP’lilere bu hatırlatmayı yaptıktan sonra sormak isteriz; Böylesine değerli olan bir limanı, bunca yıldır devlet işletilirken ne oldu da Arap Emirliklerine, üstelikte ihalesiz bir şekilde satmak için ayaklarına kadar gittiniz? Alsancak Limanı’nın satılması ile ilgili İzmir iş dünyası ve odalarla görüştünüz mü? İZTO, EBSO, Deniz Ticaret Odası gibi çok güçlü ve köklü odalarımız ve sanayicilerimiz ile görüştünüz mü? Kendilerinden işletme ile ilgili teklif vermeleri istendi mi? Buradan İZTO, EBSO ve Deniz Ticaret Odası başkanlarına ve yöneticilerinden seslenmek istiyorum. Siz bu limanın Araplara ihalesiz satışını doğru buluyor musunuz? Bulmuyorsanız, İzmir aşıkları olarak lütfen çıkıp bunu dile getiriniz. Eyy AKP’nin başındakiler; Seçimden önce mangalda kül bırakmayarak attığınız, beka meselesi ve milliyetçilikle ilgili nutuklar, iş Arapların dolarlarına gelince unutuldu mu? İzmir’in simgesi, konumu itibariyle bekamız sayılan, kapasitesi sebebiyle ticaret hayatımızın can damarı konumundaki Alsancak Limanı’nın, gizli saklı pazarlıklarla, adrese teslim ve ihalesiz şekilde Araplara satılacak olması mı şeffaflık örneği?” diye sordu.

“İZMİR’E AİT OLACAĞININ İLAN EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ülkenin önemli kaynaklarının, milli değerlerinin satılmasının karşısında olacaklarını belirten Aslanoğlu, “Vatanın güvenliğini tehlikeye atacak anlaşmaların karşısında durmaya devam edeceğiz. Alsancak Limanı gibi bir liman başka bir ülkenin elinde olsa, satın almak için teklif eden ülkeleri ulusal güvenliğini tehdit edenler olarak algılar. Limanlar sadece ticaretimizin değil, milli güvenliğimizin de dayanağıdır. Güvenliğinizi başka devletlere para karşılığında devredemezsiniz. Devrediyorsanız, bunun adı ihanettir. Alsancak Limanı’nı yabancılara satmak, satmak için teklifte bulunmak da İzmir’e ve İzmirliler’e ihanettir. Milliyetçilik lafta değil uygulamada olur. AKP’nin ne kadar milliyetçi olduğunu tüm İzmirliler olarak şimdi görmek isterdik. Milli nutuklar duymak istemiyoruz, İzmir’in limanının satılmayacağının, İzmir’e ait olacağının ilan edilmesini bekliyoruz” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu: Alsancak Limanı İzmirli’nin malı

Yorumlar kapalı.