CHP’de seçim sonuçlarına ilk analiz Almanya’dan

CHP Berlin Örgütü, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri sonuçları doğrultusunda ‘Geleceğe Yönelik Düşünce ve Öneriler Raporu’ yayımladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yenikiraz.com’dan Semi Tektaş’ın haberine göre, CHP Berlin Örgütü’nün hazırladığı 26 sayfalık raporda, seçim sonuçlarına istinaden yapılan analizde CHP’nin kaybetme nedenleri tek tek rapor edilmekte. Anket sonuçlarının muhalif seçmende rehavet yarattığı söylenirken, verilen vaatlerin toplum nezdinde gerçekçi bulunmadığı ifade edildi. Yayınlanan rapora göre Zafer Partisi ile yapılan protokolün ters tepip oy kaybettirdiği belirtildi.  Raporda ayrıca CHP’de genel başkanında değişmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci tur ile ilgili yapılan analizde anket sonuçlarının yarattığı algının muhalif seçmende yapılan propagandanın doğru olduğu imajının yaratıldığı belirtildi. Raporda, “Tüm hatalar sıralanmadan önce pek çok farklı anket şirketinin bizi 14 Mayıs seçimlerinin öncesine kadar hep önde gösterdiğini işaret etmek isteriz. Buradan aldığımız doğru olmayan geri dönüşler bizim yaptığımız stratejilerin ‘başarılı’  gittiğine yönelik yanlış bir işaret oldu. Mevcut durumu hatalı saptadığımız için çok daha önceden yapabileceğimiz bazı karşı hamleleri yapamamış olduk” ifadesi kullanıldı.

“ADAYIMIZ GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ BİÇİMDE YIPRATILDI”

Cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecinde CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geri dönülemez biçimde yıpratıldığı ifade edilirken, “Adayımızı geri döndürülemez biçimde yıpratıldı. Seçim sürecinin geneline bakıldığı zaman Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun en çok yıpratıldığı sürecin adayın belirlenmesi sırasında olduğunu görüyoruz. Bu süreçte en başta kendi ittifak ortaklarımızın, 2022 başından beri kamuoyuna açık bir biçimde adayımızla ilgili kaygılarını sunması, diğer tarafı ikna etme kapasitemizi çok sınırlamıştır” dedi.

“ÇOK YARDIMCILI SİSTEM”

“Çoklu cumhurbaşkanı yardımcılığı yönetim modeli halkta güvensizlik oluşturdu” denilen raporda şu ifadeler kullanıldı:

“İttifaktaki tüm siyasi parti başkanlarıyla iki belediye başkanının hükümete yardımcı sıfatıyla girmesi, diğer tarafa oy veren seçmende ittifakın ülkemize yönelik bir tahayyül birlikteliğinden çok, koltuk dağıtma birlikteliği olduğu algısını güçlendirmiştir. Aynı zamanda kendi seçmenimizde, kendi oylarıyla desteklemedikleri siyasi görüşlerin iktidara taşındığına dair kaygıyı büyütmüştür. Bu sürecin, tüm siyasi partilerin sadece anayasa ve mutabakat programına destek vermeleri temelinde ilerlemesi gerekmekteydi. Belki seçim sonrasında bakanlık verilmesi de değerlendirilebilirdi, ama toplumsal desteği en geniş iki partinin genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i öne çıkaran bir yönetim yapısı hem büyük partilerin tabanlarını genişletmelerini daha kolaylaştırabilir hem de koalisyon karşıtı propagandaya maruz kalmış insanların ikna olmasını kolaylaştırabilirdi.”

CHP’de seçim sonuçlarına ilk analiz Almanya’dan

Yorumlar kapalı.