CHP’li Türeli’den ‘enflasyon’ uyarısı: Eylül-Ekim gibi…

CHP İzmir Milletvekili ve Ekonomist Rahmi Aşkın Türeli, katıldığı bir televizyon programında enflasyon uyarısı yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İzmir Milletvekili ve Ekonomist Rahmi Aşkın Türeli, Flash Haber TV’de ‘Fatih Ertürk ile Başkentte Gündem’ programına katıldı. Türeli, ekonomi ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Dolar’ın yükselmesinin ardından politika faizinin yukarı çekileceği yaklaşımı içinde olunabileceğine dair öngörü olduğunu dile getiren Türeli, “Kurdaki artış enflasyonu ciddi anlamda yukarı çekecek. Ama bu yılın ilk 6 ayında olmayacak. Eylül-Ekim gibi enflasyonun yukarı çıkacağını göreceğiz” açıklamasını yaptı.

‘SİSTEM YÜRÜMEYİNCE ŞİMŞEK GELDİ’

Ekonomik krizin uzun zamandır Türkiye’de var olduğunu dile getiren Türeli, “Türkiye aslında ekonomik krizi yeni yaşamıyor ama sorunları çözecek yaklaşımlar yerine gittikçe daha da kötüye doğru götürecek politikalar yapıldığında kriz ağırlaşıyor. 2021 yılının Eylül ayı aslında yakın dönem için milat. Dünyada da enflasyonun yükselme eğiliminde olduğu dönemdi. Bütün bankalar büyümeyi aşağı çekme pahasına faiz yükseltirken Türkiye faiz indirdi. Bunun üzerine ekonomik dengeler birdenbire bozuldu. Bunun altında yatan şey Cumhurbaşkanı’nın ‘Faiz sebep enflasyon netice’ tezi. Böyle bir şey iktisatta yok. O dönem enflasyon yüzde 19, Dolar kuru 8.30 liraydı. 4 ay sonra faiz inince birdenbire dolar 18 liraya yükseldi. Ortada ekonomi modeli yok, beceriksizlik başarısızlık ve uygulanan yanlış ekonomi politikası var. Belki faizi iki üç puan yükseltselerdi şu anda Türkiye bunları yaşamazdı. Bu politika yürümeyince Mehmet Şimşek geldi. Ne uygulanacağını bilmiyoruz ama dövizi biraz serbest bıraktılar” dedi.

‘DEMOKRASİ’ VURGUSU!

Türeli, Merkez Bankası’nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili konuşarak “Biz geçmişten beri liyakatten bahsediyoruz. Liyakatli kişilerin gelmesi biz memnun eder. Buradaki terslik tek adam rejimi. Son beş yılda beşinci Merkez Bankası başkanı oldu. Bu istikrarsızlığın nedeni. Eski sistemde üst bürokratların atanması üçlü kararname ileydi. Görevden alma da aynı şekildeydi. Bakanlar istifa bile edemiyor ‘af talepleri’ kabul ediliyor. Ekonomiyi kurallarına göre işletmek çok önemli ama bir ülkede demokrasinin olması da onun kadar önemli. Biz Mehmet Şimşek’in söylediklerini uzun zamandır söylüyoruz; rasyonel zemin, öngörülebilirlik… Mesela neden döviz rezervlerini erittiniz? Merkez Bankası brüt rezerv 100 milyar Dolar net rezerv eksi 5,7 milyar dolar. Swaplar ile birlikte eski 61.2 milyar Dolar. Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyede değil, spekülatif seviyenin de altına indi. Birkaç puan daha düşse iflas seviyesine inecek. Yarın öbür gün Mehmet Şimşek’in ya da Hafize Gaye Erkan’ın görevden alınmayacağının ne garantisi var?” diye konuştu.

‘ENFLASYON YÜKSELECEK’

Önümüzdeki dönem ile ilgili öngörülerini paylaşan CHP’li Türeli, “Dolar yükseldi, biz bundan sonra politika faizinin yukarı çekileceği yaklaşımı içinde olacaklarını tahmin ediyoruz. Orada da ekonomi kuralarına doğru yöneteceklerimi ama şok etkisi olmasını istemediklerini söyleyecekler. Sonuçta faizi arttırsa da arttırmasa da ciddi bir sıkıntı var. Kurdaki artış enflasyonu ciddi anlamda yukarı çekecek. Ama bu yılın ilk 6 ayında olmayacak. Eylül-Ekim gibi enflasyonun yukarı çıkacağını göreceğiz” açıklamasını yaptı.

‘BU ŞEKİLDE YÖNETEMEZSİNİZ’

Cumhurbaşkanı’nın görevden alma yetkisine dikkat çekerek, “Bugünkü sistemde istenilen yapılıyor. Mehmet Şimşek, bugün geldi. Değişiklikler yapmaya çalışacak ama her an görevden alınabilir. Bunu biz daha önce gördük. Sistemin garantisi yok. Bakanlar artık bakan konumunda değil Cumhurbaşkanı’nın seçtiği sekreter konumunda. O bakanların Meclis’e karşı sorumlulukları yok. 85 milyonluk ülkeyi bu şekilde yönetemezsiniz. Bu sistemde bir denge ve denetleme yok” diye konuştu.

Haber Merkezi

CHP’li Türeli’den ‘enflasyon’ uyarısı: Eylül-Ekim gibi…

Yorumlar kapalı.