Çocukluk merakı koleksiyoner yaptı

İzmir Konak’ta yaşayan Mehmet Zülküf Tamtekin, birçok ülkenin tedavülden kalkmış paralardan oluşan koleksiyonu görenlerin ilgisini çekiyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Konak’ta yaşayan Mehmet Zülküf Tamtekin, birçok ülkenin tedavülden kalkmış paralardan oluşan koleksiyonu görenlerin ilgisini çekiyor. Çocukluktan gelen para koleksiyonu merakını restoran işletmeciliğinden emekli olduktan sonra tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı Kızlarağası Hanı’nda dükkan açarak işi haline getiren Mehmet Zülküf Tamtekin, hemen hemen her ülkenin kağıt ve demir para birimini bulunduruyor. Tamtekin, yurt içi ve yurt dışından müşterilerinin olduğunu belirterek internet üzerinden al-sat yapıyor.

“25 YILDIR PARA KOLEKSİYONU YAPIYORUM”

Hobisinin işi haline geldiği söyleyen Mehmet Zülküf Tamtekin, “Yaklaşık 25 senedir para koleksiyonu yapıyorum. İnternet üzerinden insanlarla iletişime geçerek koleksiyonumdaki eksik paraları da tamamlamaya çalışıyorum. Bu işi hem hobi hem de ticaret hedefli yapıyorum. Yurt dışından gelenler ve internet üzerinden satış yapanlar bizi sosyal medya hesaplarımızdan buluyor. Daha sonra anlaşırsak ticaretimizi yapıyoruz” diye konuştu.

“ÇOK DEĞERLİ BİR DURUM”

Hemen hemen her ülkenin para birimini bulundurduğunu ifade eden Tamtekin, “Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı yapımı para koleksiyonum var. Koleksiyonda demir ve kağıt paralarım bulunuyor. Piyasada sadece 150 adet üretilmiş 1948 yapımı 2 tane yarım kuruş sattım. Bu benim için ve koleksiyoncular için çok değerli bir durum. En değerli paralarım Osmanlı paraları, onların değerleri 10 ile 15 bin TL arasında değişiyor” şeklinde konuştu.

İHA

 

Çocukluk merakı koleksiyoner yaptı

Yorumlar kapalı.