‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davasında çocuğa hapis cezası

“Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla hâkim karşısına çıkan 14 yaşındaki çocuğa hapis cezası verildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla hâkim karşısına çıkan 14 yaşındaki çocuğa hapis cezası verildi.

İlk kez 18 Mayıs’ta hakim karşılına çıkan Ortaokul öğrencisi B.C.G. “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” gerekçesiyle İstanbul Gaziosmanpaşa 2. Çocuk Mahkemesi’nde yargılandı.

Duruşmada Cumhurbaşkanlığı’nın şikâyetçi olmadığını ifade edildi. Fakat 2009 doğumlu B.C.G.’ye “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu işlediği” iddiasıyla önce 1 yıl hapis cezası verildi. Daha sonrasında ise sanığın yaşının küçük olduğu ve “iyi hali” gerekçe gösterilerek 7 ay indirim yapıldı. Sonuç olarak ise B.C.G.’ye beş ay hapis cezası veren mahkeme, ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verdi.

Söz konusu soruşturma, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan şikâyet gerekçe gösterilerek açıldı. Aynı zamanda çocuk hakkında Adli Tıp’a rapor da hazırlatıldı.

BERAATİNİ İSTEMİŞTİ

Çocuk ilk duruşmada, “WhatsApp grubunda Erdoğan isimli bir şahıs, Atatürk ile hakaret içerikli mesajlar yazınca ona tepki gösterdim. Cumhurbaşkanı’na hakaret kastım yok. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davasında çocuğa hapis cezası

Yorumlar kapalı.