Değirmendere Köyü’ndeki altyapı sorunu 4 aydır çözülemedi, 1 haftada ‘çözülecek’miş

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Köyü’nde yaşayan vatandaş, yaklaşık 4 aydır alt yapı çalışmalarından dolayı ciddi anlamda sorunlar yaşıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesinden Şaha Çimen’in haberine göre, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Köyü’nde yaşayan vatandaş, yaklaşık 4 aydır alt yapı çalışmalarından dolayı ciddi anlamda sorunlar yaşıyor.

Yollar bozuk olduğu için köye otobüsün girmiyor, ilçede ya da şehirde işi gücü olanlar, yaşlılar ana yola yürümek zorunda kalıyor. Yollar, yağmur yağdığında çamurdan, kuru olduğunda da tozdan geçilmiyor. Yetkililer, sorunların bir haftada çözüleceğini söylüyor.

degirmendere koyunun alt yapi sorunu bir hafta sonra bitecek whatsapp image 2023 07 10 at 08.48.27 1

Vatandaşın aktardığı şikâyet üzerine iletişim kurduğumuz Değirmendere Köy Muhtarı Hüseyin Yıkar, köyde dört aydır süren bir alt yapı çalışmasının yapıldığını belirterek,

“Müteahhit, taş döşeme ve asfaltı yapacak bu hafta sonuna kadar. Önümüzdeki hafta da yolları açacağız” dedi.

Çalışma bir yıl sürecek

Değirmendere köyündeki alt yapı çalışmalarıyla ilgili konuya açıklık getiren Menderes Belediyesi ise, köyde yapılmakta olan bu projenin İZSU ‘ya ait olduğunu ifade ederek şunları aktardı:

“Değirmendere’de köyündeki bu çalışma İZSU’nun yaptığı büyük bir proje. Bütün köyün alt yapısı yenileniyor. Hükümet kararıyla yaklaşık 1 yıl sürecek bir çalışma. Büyükşehir Beldesi tarafından yapılıyor. Çalışmalar yaklaşık 6 ayı buldu. Köyün merkezindeki imalat aşamaları bitti. Toplam imalat süresi 1 yıl olacak.”

degirmendere koyunun alt yapi sorunu bir hafta sonra bitecek whatsapp image 2023 07 10 at 08.48.26

 

İZSU ilgileniyor

Köye otobüs giremediğini ve yaşlı insanların bu konuda zorluk çektiğine dair de konuya açıklık getiren Menderes Belediyesi,

“Köye otobüs giremiyor diye bir şey yok. Farklı güzergâhlardan devam ediyor. Hatta hiç aksamadı. Caddedeki otobüs hattı hükümet kararıyla birlikte bir iki ay kapatıldı. Yan yollardan devam ettiler. Maksimum 100- 200 arası güzergâhında bir aksama oldu ama vatandaş evinin önünden otobüsle gidemediği için ulaşım kötü diyebilir. Biraz yürüyebiliyor. Oda imalatçı mecburen bunu böyle yapmak durumunda. Çalışma yapılan bir yere otobüs girdiğince can tehlikesi meydan gelecektir. O bölgenin kontrolü İZSU’nun elinde. Onlar ilgileniyor” diyerek yaşanan şikayetlere açıklık getirdi.

 

degirmendere koyunun alt yapi sorunu bir hafta sonra bitecek whatsapp image 2023 07 10 at 08.48.27

Vatandaşların haklı olduğunu söyleyen Menderes Belediyesi’nin açıklaması şöyle:

“İnsanlar evlerine ulaşmak istiyor. Onda diyecek bir şey yok. Ama imalatçı yollar yapılmadan buna izin veremez. Bununla ilgili ya çalışmaları durduracaksın. Şu an ki durumda da bu pek mümkün değil. Burada imalat yokken de vatandaş çok şikâyetçiydi. Kanalizasyonumuz kokuyor. Bakım yok. 2023 yılındayız. Bir şeyler yapın diye. Hem su hattı hem de kanalizasyon hattı ayrıldı. Böyle imalatlarda vatandaş açısından sıkıntı olabiliyor. Yapılması da zorunlu bir iş.”

degirmendere koyunun alt yapi sorunu bir hafta sonra bitecek whatsapp image 2023 07 10 at 08.48.25

Eshot durağındaki çalışmalarda sona gelindi

Menderes’in Değirmendere Köyünde yapılan alt çalışmalarının ait olduğu öğrenilen İZSU Menderes Teknik Amirliği, vatandaşın bu konudaki şikâyetinin haklı olduğunu ancak bölgede halen çalışmaların devam ettiğini söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Bölgede kazı çalışmalarımız devam ediyor. Tesislerde kontrollerimiz var. Hala ihale sürecimiz devam ediyor. Müteahhit firmayla görüştük biz de. Eshot güzergâhlarına parke taşlarını düzeltmeye 8 Temmuz itibariyle başladık. Diğer yollar için 1 haftalık süreç gerekli. Bu bir haftalık süreç sonrasında diğer yerler var. Ara sokaklar, daha kırsalda bulunan kesimlerimiz var. Onları da arka arka yapmayı planlıyoruz. Ama ihale şartlarında tesis ve kontrol şartları var. Otobüs güzergâhları bir hafta içinde bitiyor. Onun dışında köydeki diğer çalışmaları peyder pey yapmaya devam edeceğiz. Çünkü sürekli kontroller yapıyoruz. Açıkçası üstünü kapatıp tekrar açmanın pek de mantıklı olmadığını düşünüyoruz. Daha çok sıkıntı çıkıyor bu sefer. O yüzden peyden pey devam edeceğiz. Eshot durağı da bir hafta içerisinde tamamlanmış olacak”

HABER MERKEZİ

Değirmendere Köyü’ndeki altyapı sorunu 4 aydır çözülemedi, 1 haftada ‘çözülecek’miş

Yorumlar kapalı.