Dikkat: Uyku sorunları felç riskini arttırıyor!

Bilimsel araştırmaya göre, uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin yaklaşık 10 yıl içinde felç riskiyle karşı karşıya kalabileceği ortaya çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir bilimsel araştırmaya göre, uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin yaklaşık 10 yıl içinde felç riskiyle karşı karşıya kalabileceği ortaya çıktı. Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada, 2002-2020 yılları arasında daha önce felç geçirmemiş kişiler incelendi.

Araştırmada yaş ortalaması 61 olan katılımcılar gözlemlendi ve bu grupta kadınların oranı yüzde 57 olarak belirlendi. Araştırmayı yürüten Dr. Wendemi Sawadogo ve ekibi, uykusuzluk semptomlarını felç riskiyle ilişkilendirdi. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden Sawadogo’nun bulguları, “az şiddetli” ve “şiddetli” uykusuzluk sorunu olan kişilerde, uykusuzluk sorunu olmayan kişilere kıyasla yaklaşık 10 yıl sonra felç riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Sawadogo, şiddetli uykusuzluk sorunuyla mücadele eden kişilerde diyabet, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları ve depresyon gibi sağlık sorunlarının da felç riskini daha da artırdığına dikkat çekti. Ayrıca, uykusuzluk sorunu yaşamayan 50 yaş üstü bireylere kıyasla, 50 yaş altı kişilerde felç riskinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Sawadogo, uykusuzluk kalitesini iyileştirmeye yardımcı olacak birçok tedavi seçeneği olduğunu vurgulayarak, felç riskini azaltmak için erken teşhisin ve tedavinin önemini vurguladı. Uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerin bunu bir hastalık olarak görmemesinin önemine değinen Sawadogo, uykusuzluk hastalığıyla ilgili farkındalık oluşturmanın gerekliliğine dikkat çekti.

Haber Merkezi

Dikkat: Uyku sorunları felç riskini arttırıyor!

Yorumlar kapalı.