Diyarbakır’da tutuklu gazetecilerin davası başlıyor

Diyarbakır’da, 8 Haziran 2022’de gözaltına alınan ve 8 günlük gözaltının ardından 3’ünün tutuksuz 15’inin tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması, bugün, saat 09.30’da Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 15’i tutuklu, 3’ü tutuksuz 18 gazetecinin yargılandığı davanın ilk duruşması saat 09.30’da başladı.

Mesleki faaliyetleri nedeniyle “örgüt üyesi olmak”la suçlanan gazetecilerin davası Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Soruşturma kapsamında, 8 Haziran 2022 tarihinde yapılan ev ve iş yeri baskınlarında, 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan Gülşen Koçuk, Kadir Bayram, Mehmet Yalçın, Esmer Tunç ve Feynaz Koçuk ile İhsan Ergünlü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Tutuklanan gazetecilerden Safiye Alagaş ise bir yıl tutuklu kaldıktan sonra 15 Haziran’da serbest bırakılmış ve dosyası bu davadan ayrılmıştı.

7 YIL 6 AY İLE 15 YIL ARASI HAPİS İSTEMİ

8 Haziran 2022’den 10 ay sonra, gazeteciler hakkında 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameyi kabul eden mahkeme, 11 Temmuz’a ilk duruşma için gün vermişti.

Gazetecilerin evlerinde ve çalıştıkları kurumlarda yapılan aramalarda, bilgisayar, kamera, fotoğraf makinası, ses ve ışık sistemleri, montaj-kurgu bilgisayarlarındaki hard diskler, kitap, gazete arşivleri, Türkiye’de yayınlanan dergiler ‘suç delili’ olarak gösterilmişti

Yargılanan gazetecilerin isimleri şu şekilde:

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin ile tutuksuz Esmer Tunç, İbrahim Bayram ve Mehmet Yalçın.

HABER MERKEZİ

Diyarbakır’da tutuklu gazetecilerin davası başlıyor

Yorumlar kapalı.