“Dolar 30 TL’yi geçerse tam bir felaket yaşanır”

Türkiye’de beklenildiği gibi seçim sonrasında sert biçimde bir döviz artışı gerçekleşti. Ekonomistler bunun kontrollü bir artış olduğunu söylerken, yıl sonuna kadar bandın 27-28 TL civarına çıkacağını ama olası bir 30 TL’yi geçme durumda tam bir felaketin yaşanacağını belirtiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yenikiraz.com’dan Semi TEKTAŞ’ın haberine göre Döviz kurlarındaki artış sürekli bir artış ivmesi yakalamış durumda. Özellikle Mehmet Şimşek’in hazinenin başına geçmesi ekonomi çevrelerinde olumlu karşılanırken, dövizdeki bu sert artışın sebebinin de Şimşek’in kontrollü bir yükseltme politikası olduğu belirtiliyor. Seçim öncesi Merkez Bankası’nın dolar/TL kurunu baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla piyasaya müdahale ettiği aktarılıyordu. Bu müdahalenin seçim sonrası durması beklentisiyle çoğu yabancı kurum kurun yükseleceğini tahmin ediyordu. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın net rezervinin seçimden sonraki hafta eksi 5,7 milyar dolarla tarihi düşük seviyeye gerilediği açıklandı. TCMB verilerine göre brüt rezervler 2 Haziran haftasında 100,5 milyar dolar olarak kaydedildi. Net rezervler ise aynı dönemde eksi 5,7 milyar dolar oldu.

“KONROLLÜ BİR ARTIŞ”

“Doların seviyesi Mehmet Şimşek’in getirebileceği dolar miktarına bağlı olacaktır” diyen İYİ Parti İzmir Ekonomi Politikalarından Sorumlu Selim Amato, “Şayet kazara 30’un üzerine çıkarsa tam bir felaket olur. Barajın kapağı kontrollü bir şekilde açıldı. Dolar 25-27 seviyelerine oturacak gibi duruyor. Rasyonel politika demek yurt dışından döviz girsin de nasıl girerse girsin demek oluyor. Başka da çare görünmüyor. Kişisel tahminim yıl sonu dolar 27-28 civarında olur. Hayat pahalılığı ciddi bir biçimde artacak,  bazı şirketler batacak, işsizlik biraz artacak, yurt dışına para girsin diye tavizler verilecek. Maalesef geldiğimiz noktada bu kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

RASYONEL POLİTİKALAR

Yerel seçimlerin ekonominin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu söyleyen Amato, “Rasyonel ekonomi politikalarına dönmemiz çok olumludur. Geçmişte uygulanan politikaların irrasyonel olduğu kabullenilmiş oldu. Artık uygulamanın nasıl olacağına odaklanmak gerek. Ekonominin başına kim gelirse gelsin Türkiye’ye döviz girmesi ancak rasyonel uygulamalar konusunda ikna olmuş yatırımcılar tarafından belirlenir. Bu durum içi boş laflarla para gelmez. Uygulamayı görmek isterler. Cumhurbaşkanının Mehmet Şimşek’e ne ölçüde müdahale edeceği de gelecekteki riskler arasındadır. Yerel seçimlerde ekonominin normalleştirilmesinin önünde diğer bir engeldir” diye konuştu.

YENİ DÖVİZ ŞART

Mehmet Şimşek’in 50-100 milyar civarında bir rakam için yatırımcılar ile anlaştığını söyleyen Amato, ”Kurlar bu varsaydığım anlaşma ile belirlenmiş olabilir. Kur o rakama gelince dolarlar gelecektir. Bu varsayımlar yanlış olursa ve yeterli miktarda döviz girmezse Arjantin gibi olma riski var. Yani resmi kur 20 TL, Kapalı Çarşı’da kur 40 TL… Makas açılır gider. Tabii bu en kötü senaryoya inanmak istemem. Şu an için de gerçekçi bulmam. CDS’lerin düşmesi Mehmet Şimşek’e verilmiş bir avans, geçici bir güven mesajıdır, olumludur” dedi.

“Dolar 30 TL’yi geçerse tam bir felaket yaşanır”

Yorumlar kapalı.