Ege Üniversitesi’nde ‘Cumhuriyetin İlk Yıllarında Giyim Stilleri İzmir 1920’ler’ sergisi

"Cumhuriyetimizin İlk Yıllarında İzmir’de Giyim Stilleri” sergisi Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencilerinin eserleriyle gerçekleştirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Cumhuriyetimizin İlk Yıllarında İzmir’de Giyim Stilleri” sergisinin açılışı Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Açılışa Yüksekokul Müdürü ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, modaya ilgi duyan öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, “Moda ve Tasarım Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencilerimiz ile birlikte, yürütücülüğünü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan ile beraber yaptığımız ‘Moda Tasarım Stüdyosu I’ dersi kapsamında İzmir ve çevresine ait erken Cumhuriyet dönemi giysilerini araştırdık. Araştırmalar sonucunda yazılı ve görsel verilere ulaşarak dönemin sosyal, kültürel yaşamını yansıtan fotoğrafları ve videoları inceledik” dedi.

“Geçmişten Günümüze İzmir”

Erken Cumhuriyet döneminde giyim tarzlarının analizlerini yaptıklarını söyleyen Öğr. Gör. Haylamaz, “1920’lerde kozmopolit bir yapıyı barındırmış olan İzmir ve çevresi, karmaşık bir giyim kuşam görüntüsü sergilemekte.  Bu anlamda erken Cumhuriyet döneminde İzmir ve çevresinde yaşamış halka ait giyim şekillerinin analizlerinin oluşturulması, geleceğin moda tasarımcılarına tarihi bir perspektif sağlıyor. Geçmişten günümüze İzmir, hazır giyim üretimi ve moda tasarımında önemli bir moda merkezidir. İzmir ve çevresinde erken Cumhuriyet dönemi giyim kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini öğrencilerimizin hazırlamış oldukları sergide sanatseverlerin beğenisine sunduk” diye konuştu.

Haber Merkezi

Ege Üniversitesi’nde ‘Cumhuriyetin İlk Yıllarında Giyim Stilleri İzmir 1920’ler’ sergisi

Yorumlar kapalı.