Elon Musk yeni yapay zeka şirketini hayata geçirdi

Tesla ve SpaceX'in kurucusu ve yöneticisi Elon Musk, yeni yapay zeka şirketi xAI'yı hayata geçirdiğini açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, xAI’nın amacının “evrenin gerçek doğasını anlamak” olduğu belirtildi.

xAI ekibinin Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk tarafından yönetildiği kaydedilen açıklamada, ekip üyelerinin daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesinde çalıştığı belirtildi.

Açıklamada, ekibin yapay zeka alanında en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına katkıda bulunduğu, yenilikçi tekniklerle analizleri kullanıma sunduğu ve alandaki en büyük buluşlardan bazılarının geliştirilmesine öncülük ettiğine dikkat çekildi.

xAI’nın X Corp’tan ayrı bir şirket olduğu, ancak şirketin misyonuna doğru ilerleme kaydetmesi için X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışacağı belirtildi.

Elon Musk, mart ayında, yapay zeka robot tasarımları için ortak güvenlik protokolleri geliştirilene ve bağımsız uzmanlarca uygulanıp denetimi yapılana kadar ileri yapay zeka robotlarının geliştirilmesine ara verilmesini talep eden açık mektubu imzalayan binden fazla kişi arasında yer almıştı.

Musk, nisanda da Microsoft ve Google’ın geliştirdiği yapay zeka sohbet robotlarına meydan okumak amacıyla “TruthGPT” adını verdiği bir platformu başlatacağını açıklamıştı.

HABER MERKEZİ

Elon Musk yeni yapay zeka şirketini hayata geçirdi

Yorumlar kapalı.