Eski Bakan Pakdemirli’nin hayali suya düştü!

Türkiye Sudan işbirliğinde kurulmuş, 1 milyonluk arazide tarımsal üretim hayali suya düştü. Şirket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla kapatıldı.

Eski Bakan Pakdemir'linin hayali suya düştü!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Tarım ve Orman eski bakanları Mehdi Eker ve Bekir Pakdemirli öncülüğünde Sudan’da 1 milyon dönüm arazi kiralanması yönünde çalışmalar yapılmıştı. Sudan’da devlet ve özel girişimler tarımsal üretim yapacaktı.

10 YILDIR DEVAM EDİYOR

Uzun süredir faaliyet göstermeyen ve kuruluşundan bu yana beklenen başarıyı elde edemeyen Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık A.Ş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla sona erdi. İki ülke arasındaki ortaklığın yüzde 80’lik kısmı Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM), yüzde 20’si ise Sudan’a ait olan şirket, 10 yıldır herhangi bir iş yapmamasına rağmen yönetim kurulu üyelerine ücret ödemekteydi.

ALAN TARIMSAL ÜRETİME UYGUN DEĞİL

2014 yılında başlayan Sudan hayali, Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin kuruluşuyla şekillendi. Ancak 10 milyon dolar sermaye ile kurulan şirket, Türkiye’de üretilemeyen veya yetersiz üretimi olan ürünleri Sudan’da üretecek planlarını hayata geçiremedi. Sudan tarafından teklif edilen 125 bin dönümlük taşlık, kayalık arazi, tarım için uygun olmadığından dolayı beklenen tarımsal üretim başlamadı.

ŞİRKETİN KAPATILMASINA KARAR VERİLDİ

Şirketin faaliyetleri için Sudan’a gönderilen teknik heyetler, yapılan harcamalar ve planlanan tarım projeleri boşa çıktı. 2018 yılında açılan şirketin ilk şubesi Hartum’da büyük bir maliyetle faaliyete geçirilmiş olmasına rağmen, hedeflenen tarımsal üretim gerçekleşmediği için şirketin kapatılma kararı alındı.

Haber Merkezi

Eski Bakan Pakdemirli’nin hayali suya düştü!

Yorumlar kapalı.