EÜ ile Tokyo arasında akıllı tarım için anlaşma

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Japon Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi (TUAT), başta akademik olmak üzere, tarım alanında güçlü işbirliğini öngören bir anlaşmaya imza attı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi (EÜ) ile Japon Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi (TUAT), başta akademik olmak üzere, tarım alanında güçlü işbirliğini öngören bir anlaşmaya imza attı. İki üniversite arasındaki işbirliği protokolü, İzmir’de, Ege Üniversitesi’nde, Türk ve Japon yetkililerin şahitliğinde imzalandı. İşbirliği protokolü ile iki üniversite karşılıklı akademik etkileşimde bulunmak ve akıllı tarım ve tarımda yeşil teknolojiler alanında ortak araştırma projelerini teşvik etmek üzere mutabakat sağladı.

Ege Üniversitesi Rektörlük binasında Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ile Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ryo Funada’nın imzaladığı protokol için düzenlenen törene Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Naciye Gökçen Kaya, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli ve Japonya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Takero Aoyama ve çok sayıda davetli katıldı.

 İLK ORTAK PROJE

İki üniversite arasında varılan mutabakat çerçevesinde ilk ortak proje için de somut adım atıldı. Ege Üniversitesi ve TUAT, İTB öncülüğünde kurulan ve “Tarımın Silikon Vadisi” olarak anılan İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM) için bir ortak proje geliştirdi. Menemen ovasından başlayarak Ege Bölgesi’nde pamuk üretimini akıllı tarım teknolojileriyle sulamayı öngören proje için EÜ, TUAT ve İTB adına eş zamanlı olarak bir proje protokolü imzalandı. Protokole İTB adına Yönetim Kurulu Başkan Işınsu Kestelli, EÜ adına Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve TUAT adına Dekan Prof. Dr. Ryo Funada imza attı. İki üniversitenin İTTM bünyesinde hayata geçireceği projenin uygulama merkezi Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (UTAEM) olacak.

Ege Ajans

EÜ ile Tokyo arasında akıllı tarım için anlaşma

Yorumlar kapalı.