EÜ’den ulusal politikaya katkı

EÜ  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Ünaldılar’ın yürütücülüğünü üstlendiği, yine aynı bölümden Dr. Öğretim Üyesi Betül Aydoğan Ünal ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Senem Kumova Metin’in yer aldığı “AB'nin Ortak Güvenlik ve Dış Politikasının Stratejik Pusula Çerçevesinde Analizi” başlıklı proje, TÜBİTAK 3005 Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi (EÜ) akademisyenlerinin geliştirdikleri projeler, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye devam ediyor.

EÜ  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Ünaldılar’ın yürütücülüğünü üstlendiği, yine aynı bölümden Dr. Öğretim Üyesi Betül Aydoğan Ünal ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Senem Kumova Metin’in yer aldığı “AB’nin Ortak Güvenlik ve Dış Politikasının Stratejik Pusula Çerçevesinde Analizi” başlıklı proje, TÜBİTAK 3005 Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Proje Avrupa Birliğinin (AB) güvenlik ve dış politika hedefleri ile söylem ve uygulamalarının ne ölçüde örtüştüğünü ve bu alanlarda gösterdiği başarının derecesini değerlendirmek, birliğin gelecekte uluslararası ilişkilerdeki rolünü analiz etmek için büyük önem taşıyor.

“STRATEJİK PUSULA”

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Sinem Ünaldılar, “Bu proje ile AB’nin ortak güvenlik ve dış politikasının ana hatlarını Stratejik Pusula (SP) çerçevesinde analiz ederek, AB’nin belirlediği yol haritasıyla politika söylemleri arasındaki uyumu tespit etmeyi hedefliyoruz. Bu yenilikçi yaklaşım, bilgisayar destekli metin analizi yöntemleriyle gerçekleştirilecek. Projede elde edilecek sonuçlar, literatüre, gelecekteki araştırmalara ve ulusal politikalara önemli katkılar sağlayacak. Aynı zamanda, AB’nin güvenlik ve dış politika alanındaki önceliklerinin tespit edilmesi, AB adaylık sürecinde olan Türkiye açısından kendi ulusal kalkınma programı önceliklerini gerçekleştirirken faydalanacağı veriler elde edilmesini sağlayacak” dedi.

Hüseyin Gürhan

 

EÜ’den ulusal politikaya katkı

Yorumlar kapalı.