Faiz artışları esnafı üzdü

Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turan Yazgan, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilerin geri ödemelerinde yapılan artışları eleştirdi.

Faiz artışları esnafı üzdü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilerin taksit ödemelerinde yüzde 10-15 oranlarında artış yapıldığını hatırlatan Yazgan, ekonomik şartlar altında zor günler geçiren esnaf sanatkarların sırtına fazladan yük getirildiğini kaydetti.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen kredilerde ilk kez böyle bir uygulama ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Başkan Yazgan, ‘Kredileri Halkbank veriyor. Krediler her ne kadar değişken faizli olarak verilmiş de olsa, hukuka yasalara uygun daolsa bu durumu kabul etmemiz beklenemez. Esnafın üstüne karabasan gibi çöken bu uygulamanın yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.’ dedi.

VİCDANA AYKIRI

Kredi kullanan esnaf sanatkarların kendilerini kandırılmış hissettiklerine dikkat çeken Yazgan sözlerini şöyle sürdürdü:  ‘Durum gösteriyor ki, seçim öncesi esnafa verilen sözler vevaatlerden seçim sonrasıvazgeçildi. Bu da hakka, vicdana aykırı bir durum yaratmıştır. Ekonomik kriz nedeniyle üretime, istihdama katkı koyan sınırlı sermayeli esnafa seçim öncesi uzatılan eller bir anda geri çekilmiştir. Esnaf sanatkarlar faaliyetlerini sürdürebilmek adına uygun koşullu kredileri kullanmış, yatırımlarını ve tüm planlamalarını yapmıştı. Şimdi her şey sil baştan oldu. Beklenmedik ciddi ödeme yükümlülükleri tüm planları alt üs etti.

SORUMLU ESNAF DEĞİL

Evet kredi güncellemesi hukukidir, yasaldır ancak etik değildir, vicdani değildir.  Ne ekonomik krizin ne de uygulanmaya başlayan yüksek faiz politikalarının sorumlusu esnaf sanatkarlar değildir.

Üyelerimiz sınırlı sermayeleri ile üretime, istihdama, kent ve ülke ekonomisine destek vermek, krizden çıkışa katkı koymak için çalışırken haksız bir uygulama ile karşı karşıya kalmıştır. Temennimiz ve beklentimiz, en kısa sürede eski ödeme tablosuna dönülmesi ve esnaf kesiminin rahatlatılmasıdır’

SAMİME EKTİR

Faiz artışları esnafı üzdü

Yorumlar kapalı.