Fitch’ten Türkiye ekonomisine eleştiri! Düzenleme şart…

Fitch Ratings adlı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin genişleyici mali duruşuna vurgu yaparak, mali politikada ayarlamaların yapılması gerekliliğine işaret etti.

fitch-ratingsin-turkiye-paneli-gerceklestirildi-enflasyon-analizi-geldi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fitch Ratings’in çevrimiçi panelinde konuşan Kıdemli Direktör ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’nin mali duruşunun genişleyici olduğunu ve sıkı para politikasını desteklemek adına maliye politikasında düzenlemelerin şart olduğunu vurguladı.

Morales’in ifadelerine göre, Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklar azalıyor ve cari açık daralmaya devam ediyor. Ancak, enflasyonla mücadelede karşılaşılan zorluklar nedeniyle mali politikalarda sıkılaştırma ihtiyacı bulunuyor. Morales, “Ekonomi politikasının sürdürülebilirliği için daha fazla güven sağlamak ve dezenflasyon sürecini desteklemek adına maliye politikasında da önemli adımlar atılmalıdır” dedi.

BANKACILIK SEKTÖRÜ VE EKONOMİ POLİTİKALARI

Fitch Gelişmekte Olan Piyasa EMEA Banka Derecelendirmeleri Başkanı Lindsey Liddell, son dönemde Türk bankacılık sektöründe görülen ihraç artışlarını ve ortodoks ekonomi politikalarına geri dönüşün önemini ele aldı. Liddell, “Makro ihtiyati düzenlemelerin basitleştirilmesi bankalar üzerindeki baskıları hafifletmeye yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

Fitch Ratings’in panelinde ayrıca Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Uluslararası Kamu Finansmanı Direktörü Nilay Akyıldız, Banka Dışı Finansal Kurumlar Direktörü Levent Topçu ve EMEA Endüstriyel Derecelendirme Grubu Başkanı Paul Lund da Türkiye ekonomisi ve finans sektörü üzerine değerlendirmelerde bulundu.

HABER MERKEZİ

Fitch’ten Türkiye ekonomisine eleştiri! Düzenleme şart…

Yorumlar kapalı.