Geceleri yemek yiyorsanız dikkat!

Geceleri tüketilen öğünlerin vücuda zarar verip, uyku kalitesini düşürdüğünü söyleyen Hülya Yiğit: ''Vücudunuzu geceleri aç bırakmanız hücre yenilenmesi (otofaji), vücuttan toksinlerin atılabilmesi yani detoks sürecine destek oluyor'' dedi.

Geceleri yemek yiyorsanız dikkat
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beslenme ve diyet uzmanları, yetersiz beslenmenin, geceleri daha çok acıkmaya ve daha yüksek kalorili bir öğün tüketimine sebep olabildiğini ifade ediyor. Geceleri yemeklerinin uyku kalitesinin de düşmesine sebep olabildiğini dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit,  “Vücudunuzu geceleri aç bırakmanız hücre yenilenmesi (otofaji), vücuttan toksinlerin atılabilmesi yani detoks sürecine destek oluyor.” dedi.

‘IŞIK EN ÖNEMLİ RİTİM DÜZENLEYİCİ’

Sirkadiyen ritmin dünyanın 24 saatte dönüşünün meydana getirdiği aydınlık ve karanlık döngüsünün canlılar üzerinde oluşturduğu döngüsel, fizyolojik ve davranışsal etkiler olduğuna işaret eden Yiğit, “Işık en önemli ritim düzenleyicidir. Vücut kendi ritmini yani hormonlarını gün ışığına göre düzenler. Bu ritmin bozulmaması, ruh-beden sağlığı için uykunun önemi bu noktada devreye giriyor” dedi.

MİDE VE BAĞIRSAKLARIN BAŞ DÜŞMANI

Güne başlarken vücudun ihtiyaç duyduğu faaliyetler için daha çok enerjinin gerektiğini söyleyen Yiğit: “Gün sonuna doğru bu enerji ihtiyacı azalacak, vücudumuz yavaş yavaş dinlenme haline geçecektir. Bu nedenle vücudun enerji ihtiyacını gün içinde karşılamak gerekli. Gün içinde yetersiz beslenmek, özellikle akşamları daha çok acıkmaya ve daha yüksek kalorili bir öğün tüketimine sebep olabiliyor. Geceleri tüketilen yüksek kalorili bir öğün, vücutta daha çok mide-bağırsak şikayeti yaratıyor. Reflü şikayeti olanlar bu konuda daha da dikkatli olmalı. Geceleri tüketilen öğünler, gece boyunca sindirimin aktif olmasına ve çoğunlukla uyku kalitesinin de düşmesine sebep olabiliyor.” ifadelerinde bulundu.

GECE YENİLEN YEMEK KARACİĞERİ YAĞLANDIRIYOR

Yiğit, diyabet gibi kronik bir rahatsızlığı olmayanlara şu tavsiyelerde bulundu: “Vücudunuzu geceleri aç bırakmanız hücre yenilenmesi (otofaji), vücuttan toksinlerin atılabilmesi yani detoks sürecine destek oluyor. Akşam yemeğinden sonrasında vücuda ihtiyacından fazla alınan karbonhidrat ve şekerler (meyve şekeri dahil), vücutta kullanılamayacağı için yağ depolanması süreçlerini hızlandırabiliyor ve ilerleyen dönemlerde karaciğer yağlanmasına sebep olabiliyor. Bu da bizler için bel çevresinin artması, yağlanmamız anlamına gelmektedir.”

VARDİYALI ÇALIŞANLAR UYKU SAATİNE GÖRE YEMELİ

Geceleri vardiyalı çalışanların da öğünlerini gün ışığına göre olmasa da uyku saatlerine göre düzenleyebileceklerini kaydeden Yiğit, “Gün içinde kendinizi daha az stresli, daha enerjik ve mutlu hissetmek istiyorsanız, sirkadiyen ritminizi desteklemenin elzem olduğunu unutmayınız. Kaliteli uyku, düzenli öğün saatleri ve mümkünse daha az şeker kendi ritminizi bulmanıza mutlaka katkı sağlayacaktır.” dedi.

Haber merkezi

Geceleri yemek yiyorsanız dikkat!

Yorumlar kapalı.