Geleceğin mühendislerine Avrupa Birliği desteği

Geleceğin inşaat mühendislerini desteklemek amacıyla başlatılan ve AB tarafından desteklenen SUSTAIN_CE projesi tamamlandı. Proje ile inşaat mühendisliği lisans programlarının müfredatının zenginleştirilmesi hedefleniyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü koordinatörlüğünde, Türkiye, Yunanistan ve Portekiz’den 5 ekibin katılımıyla Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Sürdürülebilir Tasarım ve Döngüsel Ekonomi Kavramlarının İnşaat Mühendisliği Müfredatına Dahil Edilmesi” (SUSTAIN-CE) adlı Erasmus+ KA2 Stratejik Ortaklık Projesi tamamlandı. SUSTAIN-CE Projesi ile tasarım derslerinin çeşitli aşamalarında; sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi kavramlarını dahil ederek çağdaş inşaat mühendisliği lisans programlarının müfredatını zenginleştirmeyi hedefledi.

Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özgür Eğilmez’in yürütücüsü olduğu projede; Dr. Efthimia Staiou proje müdürü, Doç. Dr. Mir Jafar Sadegh Safari, Doç. Dr. Yasin Özarslan ile araştırma görevlileri Ceren Duyal ile Ali Temel araştırmacı olarak yer aldı. Proje ortakları ise Türkiye’den Yaşar Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Folkart, Yunanistan’dan Güney Doğu Avrupa Araştırma Merkezi (SEERC) ve Selanik Aristotle Üniversitesi ile Portekiz’den ISQ Mühendislik Firması’ndan oluştu.

BÖLÜMLER ELE ALINDI 

Projenin kapanış konferansına Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, proje ortakları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansın açılış konuşmacılarından TED Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Güney Özcebe, “Türkiye’de İnşaat Mühendisliği Eğitimindeki Mevcut Durumun Analitiği: Sürdürülemez Bir Vaka” başlıklı bir sunum yaparak Türkiye’deki üniversitelerdeki inşaat mühendisliği bölümlerini inceledi.  Selanik Aristoteles Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Efstratios Stylianidis ise “Avrupa Düzeyinde Mühendislik Eğitiminde Sürdürülebilirlik Ve Döngüsel Ekonomideki Son Gelişmeler Ve Eğilimler” konusuna değindi. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mauricio Gabriel Moraler Beltran, mimari eğitimde döngüsellik kavramını anlatırken, Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Tüzün ise sürdürülebilir yapısal tasarım için yenilikçi uygulamalardan bahsetti.

DERS NOTLARI HAZIRLANDI

Proje kapsamında öğrencilere, akademisyenlere, sektör çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarına endüstrinin sürdürülebilir/döngüsel inşaat mühendisliği alanındaki mevcut becerilerini ve eğitim ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlayan anketler gerçekleştirildi. Prof. Dr. Oğuz Özgür Eğilmez, “Projede, inşaat mühendisliği eğitiminin önemli bir bölümünü oluşturan tasarım derslerinde işlenmek üzere sürdürülebilir tasarım ve döngüsel ekonomi uygulama esaslarını içeren ders notları oluşturuldu. İnşaat mühendisliğinin 5 dalı ile “Sürdürülebilir Altyapı ve Döngüsel Ekonominin Temelleri” adlı bir dönemlik ders için, toplam 6 modül olacak şekilde ders notu üretildi” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Geleceğin mühendislerine Avrupa Birliği desteği

Yorumlar kapalı.