Gelir testi başvurusu 31 Temmuz’da bitiyor

7440 sayılı Yapılandırma Kanunu çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) borcu olan sigortalı ve işverenler için mart ayında başlayan başvuru süreci 31 Temmuz tarihinde son buluyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7440 sayılı Yapılandırma Kanunu çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borcu olan sigortalı ve işverenler için mart ayında başlayan başvuru süreci 31 Temmuz tarihinde son buluyor. İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, “Genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlar 31 Temmuz’a kadar gelir testine başvuru yapabilirler” dedi.  İl Müdürü Kurt, “Gelir testi sonucunda hane içindeki kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin (4 bin 471,50 TL) altında çıkar ise Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları ilk tescil tarihinden itibaren silinecektir” diye konuştu. 2022 yılı Aralık ayı ve önceki aylara ilişkin olup bu 7440 sayılı Kanunun yayımı tarihinden önce tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarının 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek, yalnızca ana para borcunun ödenmesiyle borç kapatılabilecek.

Söz konusu uygulamadan faydalanmak isteyen kişilerin e-devlet üzerinden ‘Borç dökümü’ yazarak borçlarını sorgulayabileceğini belirten İl Müdürü Kurt, “Kişiler ayrıca en yakın il ya da merkez müdürlüklerimizden bilgi alarak borçları bulunmaları halinde ikamet ettikleri ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi için 31 Temmuz’a kadar müracaat edebilirler” diyerek sözlerini tamamladı.

Hüseyin Gürhan

Gelir testi başvurusu 31 Temmuz’da bitiyor

Yorumlar kapalı.