Haber Bizden Başlık Sizden

Geçinmek her geçen gün daha zorlaşıyor. 4 kişilik bir ailenin, 3 öğün birer gevrek, birer peynir, birer çay, birer yumurta ve üç öğünde de birer şişe su içtiği düşünülürse ayda 15 bin 840 TL’ye ihtiyaçları var. Bu rakam asgari ücreti de geçmiş durumda.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 20 yıl önce 1 milyon olan sosyal yardımlardan faydalanan vatandaş sayısı bugün 14 milyona yükseldi. 2023’deki sosyal yardım harcamaları 258 milyar TL’ye çıkarıldı. Vatandaş, kömüre, makarnaya, yaşlılık, dul, yetim ve engelli aylığına ihtiyaç duyuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1993 yılında Refah Partisi’ndeyken, Tansu Çiller iktidarını ‘Çay simit’ hesabı ile eleştirmiş ve 5 kişilik bir ailenin üç öğün çay simitle beslenmesi halinde dahi, bütçesinin açık verdiğini belirtmişti.

yenikiraz.com internet sitesinden Semi Tektaş’ın haberine göre, bugün, geçim sıkıntısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirdiği 1993’ten çok daha kötü bir duruma geldi. O günlerde 5 kişilik bir ailenin ‘çay simit’le geçinmesinin aile bütçesini etkilediğine dikkat çekilirken, bugün 7 bin 500 TL emekli maaşı alan 5 değil 4 kişilik bir ailenin, 3 öğün birer gevrek, birer peynir, birer çay, birer yumurta ve üç öğünde de birer şişe su içtiği düşünülürse ayda 15 bin 840 TL’ye ihtiyaçları var. Bu rakam ile asgari ücretli toplamda 4 bin 438 lira açıkta kalıyor. Biz de iki öğünden yumurtayı çıkardık. 4 kişilik bir aile 3 öğününden yalnızca birinden yumurta tüketirse aylık 10 bin 200 TL’ye harcaması gerekiyor. Bu masraf ise asgari ücret ile hemen hemen kafa kafaya geliyor.

İNCE BİR PLANLAMA GEREKLİ

Bu rakam sadece 3 öğün beslenmek için. Hesap nasıl mı?

4 kişilik bir aile:

Sabah kahvaltısında sadece bir simit, bir peynir, bir çay, bir yumurta ve bir su tüketsin…

Gevrek 7 TL. Peynir 7 TL. Yumurta 7 TL Çay 7 TL. Su 5 TL. Toplam 33 TL (Bu bir kişi için, bir sabah kahvaltısı öğünü)

4 kişilik ailenin sabah öğünü; 33×4 = 132 TL

Dört kişilik aile sabah öğününde sadece ve sadece bir gevrek, bir peynir, bir çay, bir yumurta ve bir su içmesinin bedeli 132 TL…

Vatandaş öğlen ve akşamki öğün için maliyetten düşmek için yumurtayı sofradan kaldırdığında ise beslenme bedeli:

Gevrek 7 TL, çay 7 TL, peynir 7 TL ve su 5 TL. Toplam 26 TL

4 kişilik bir ailenin öğle ve akşam 52×4=208 TL

(Bu da 4 kişilik bir ailenin öğle ve akşam yeme ve içme bedeli)

Vatandaş bir ayda sabah öğünü için bir ayda 132×30= 3 bin 960 TL; öğle ve akşam öğünü içinse 208×30= 6 bin 240 TL, toplam 10 bin 200 TL harcaması gerekiyor.

7 bin 500 TL alan bir emekli sadece ve sadece gevrek, peynir, çay, yumurta ve suya para ödemek için bile 660 TL’ye ihtiyacı varken emekli borçlu bile çıkıyor. Gelin siz kira, ısınma, elektrik, su, banyo, tuvalet kâğıdı, bakliyat, elbise, ayakkabı, traş, ulaşım vs… vs… ekleyerek durum değerlendirmesi yapın…

Asgari ücretli vatandaş yine emekliye göre kârda çünkü bin 200 lirası cebinde kalıyor(!) Peki, asgari ücretli bu bin 200 lira ile ne yapabilir. Faturalarını ödeyebilirse ne mutlu, tabii eğer kirada kalmıyorsa…

Haber Bizden Başlık Sizden

Yorumlar kapalı.