‘Haritacı ve Kâşif’ Pîrî Reis’in dünya yolculuğu

Yönetmen, yapımcı ve yazar Gülşah Çeliker, dünyanın ilk Türk kadın savaş pilotu unvanı kazanan ve Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in belgeseliyle kamuoyunun gündemine otururken, kaleme aldığı ‘Haritacı ve Kâşif’ isimli kitabıyla ünlü deniz bilimci Piri Reis için "New Yorklu Macar asıllı Prof. Svat Soucek’in 'Siz Türklerin Atatürk ve Pîrî Reis’e hâlâ borcunuz var' sözünden etkilenerek Piri Reisi belgesel filmi çekmeye karar verdim" dedi.

Pîrî Reis -Gülşah Çeliker Haritacı ve Kâşif
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/YENİ İZMİR-Sabiha Gökçen’in belgeselinde kollarını sıvayan Çeliker, “Kendimi Sabiha Gökçen ile özdeşleştirmemin ve onunla ilgili yaptığım araştırmamda çok detaylara ulaştım. Sabiha Gökçen ile ilgili derin ve detaylı araştırmaların olmadığını gördüm. Kendimi de onunla özdeşleştirmiş bir kız çocuğu olarak ifade ediyorum. Araştırmalarımda gördüklerim ise Sabiha Gökçen’in belgeselini yapmaya değer bir kişilik olduğunun farkına vardım” dedi.

5 yıllık çalışmasında ‘Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı: Sabiha Gökçen’ belgeselini ciddi bir ekiple Rusya, Amerika, Fransa, Yunanistan ve Yugoslavya başta olmak üzere birçok ülkeden elde ettiği arşivlerle Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve özelde havacılık tarihi ile Atatürk Türkiye’sinde, barış ile kadın temaları gözler önüne serildi. Yapımcı ve yazar Gülşah Çeliker, bu söyleşimizde Yeni İzmir Gazetesi’ne konuşarak “Bu belgeselin eksik kalmadığını düşünüyorum. 7 ayrı ülkede çekilen bu belgeselde Sabiha Gökçen’in tüm yönlerini ele aldık” dedi.

Pîrî Reis -Gülşah Çeliker

‘Haritacı ve Kâşif’ Pîrî Reis’in dünya yolculuğu

Yorumlar kapalı.