‘Herkesin kendisini bulabileceği bir kurs var’

Karşıyaka’da yaşamını sürdüren Sevgi Şentürk, 5 yıl önce Parkinson tanısı aldı. Şentürk, Karşıkaya Belediyesi’nin açtığı kurslar sayesinde hastalığın etkilerini en az seviyede yaşadığını ifade etti. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği kurslarda ilgi alanlarına yönelik becerilerini geliştiren Karşıyakalılar, hoşça vakit geçirdikleri etkinliklerle sosyal ve kültürel hayata da katılım sağlıyor. Özellikle Parkinson ve Alzheimer gibi kronik hastalıklara yönelik hizmetlerle hem tıbbi tedavi hem de toplumsal hayata uyum destekleniyor.

Karşıyaka Belediyesi tarafından farklı branşlarda düzenlenen kurslar binlerce kentliye becerilerini geliştirme imkânı sunarken, zorlu hastalıklarla mücadele eden bazı yurttaşları da yaşama bağlıyor. Bu isimlerden biri olan Sevgi Şentürk, Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde katıldığı cam altı boyama kursu sayesinde hayatında yepyeni bir sayfa açtı. Sanatın mucizesiyle boyama yaparken elleri titremeyen Şentürk’ün imza attığı eserler, kursun yılsonu sergisinin de gözdesi oldu.

ESERLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

 Karşıyaka’da yaşamını sürdüren Sevgi Şentürk, 5 yıl önce Parkinson tanısı aldı. Hastalığın fiziksel ve psikolojik zorluklarıyla mücadele eden Şentürk, Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nin ücretsiz yağlı boya kursuna katıldı. Sonrasında da cam altı boyama kursuna geçerek bu alanda görenleri hayran bırakan eserler üretmeye başladı. Doğa, şehir motifleri ve insan portrelerine yoğunlaşan Sevgi Şentürk, Mavibahçe AVM’de düzenlenen yılsonu sergisinde diğer kursiyerlerle birlikte eserlerini beğeniye sundu. Serginin gözdesi olan Şentürk’ün eserleri büyük ilgi gördü, çoğu da kısa süre içinde alıcı buldu.

“KİMSE EVİNE KAPANMASIN”

Yaşadığı sağlık sorununa göre eşine pek rastlanmayan bir performans sergileyen Sevgi Şentürk, “Fırçayla resim yapmaya başladığımda ellerimin titremediğini fark ettim. Kendi kendime ‘Ben hastalığımın çaresini buldum’ dedim. Boyalar, renkler, fırçalar… Yağlı boyaya devam ederken hocamın yönlendirmesi ile daha zor olan cam altı boyamaya başladım. Çizim yapmaya başladığım zaman ellerimin titremesi neredeyse tamamen duruyor. Benim gibi rahatsızlığı olan kimse kendini evine kapatmasın. Belirli bir yaştan sonra herkes Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’ne gelmeli. Herkesin kendini bulabileceği bir kurs kesin var. Belediyemize minnettarız, hayatımıza çok güzel dokunuyorlar” diye konuştu.

“HEM BEDEN HEM DE RUH SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Spor ve sanat kurslarımızla yurttaşlarımızın hem beden hem de ruh sağlığını destekliyor, toplumsal hayata katılımlarını arttırıyoruz” şeklinde konuştu.

ASLI ÖZKAYA

‘Herkesin kendisini bulabileceği bir kurs var’

Yorumlar kapalı.