‘IBAN’a at’ dönemini sona eriyor! Cezaya tabi tutulacak…

Vergi müfettişleri harekete geçti. ‘IBAN’a at’ dönemi artık bitiyor. İşte detaylar…

kredi kartı kullanımı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı kredi kartı yerine IBAN üzerinden ödeme isteyen işletmeleri takibine aldı. Vergi müfettişleri, sürekli farklı kişilerden gelen havaleleri inceleyerek cezaya tabi tutacak.

Son dönemlerde işletmelerin ödemeleri IBAN üzerinden talep ettiğine yönelik şikayetler arttı. Maliye, bu yöntemi kullanan işletmelerin peşine düştü. Vergi müfettişleri, sürekli para gönderilen banka hesaplarını incelemeye aldı. Ayrıca Maliye’nin gelir ile harcama uyumuna yönelik analizlerini de hızlandırdığı bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıklıkla gündeme gelen ‘IBAN ile ödeme’ işlemlerinin peşine düştü. Son dönemlerde bazı işletmelerin ödemeleri kredi veya banka kartı ile almak yerine IBAN üzerinden talep etme yolunu izlediğine yönelik şikayetler arttı. Bu yöntem ile banka ve POS cihazı komisyonundan kaçan mükelleflerin kazançlarını kayıt dışı hale getirdiği belirtildi.

VERGİ KAÇIRANA CEZA

NTV’de yer alan haberde, vergi müfettişlerinin şikayetler üzerine kart ile ödeme almak yerine IBAN’a havale isteyen işletmeleri takip altına aldığı ifade edildi. İşletmelerin IBAN’a havale yolunu kullanarak fiş ve fatura düzenlemekten kaçındığı bildirildi.

Maliye’nin kayıt dışı ile mücadele kapsamında çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çekilirken; alınan önlemler ile KDV, gelir ve kurumlar vergisinde kayıpların önüne geçilmesinin hedeflendiği aktarıldı.
Buna göre sürekli farklı kişilerden hesaplara para gönderilen banka hesabı sahiplerine ceza uygulanacağı kaydedildi. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın kazançları ile harcamaları arasında uyum olmayan kişilere yönelik analizlerini hızlandırdığı kaydedildi.
Kamu bankaları tarafından geçtiğimiz aylarda kredi kartı komisyon oranlarıyla ilgili olarak yeni bir karar alındı. Üç kamu bankası, kart komisyon oranlarında indirime gitti. Buna göre banka ve kredi kartı komisyon oranı yüzde 3.56’dan yüzde 2.39’a düşürüldü.

 

‘IBAN’a at’ dönemini sona eriyor! Cezaya tabi tutulacak…

Yorumlar kapalı.