İdam mahkumlarının veda mektubu ortaya çıktı

Celladından helallik isteyerek idam edilen Halil Esendağ ve Selçuk Duracık’ın veda mektubu ortaya çıktı. Esendağ ve Duracık, son sözlerini yazdığını mektuplarında da helallik istedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SILA ARABACIOĞLU

12 Eylül 1980 darbesi sonrası kurulan Sıkıyönetim Mahkemeleri tarafından verilen idam cezalarıyla ilgili, Kenan Evren’in, ‘Hainleri asmayıp da besleyecek miyiz?’ sorusu, herkesin bu konudaki fikrini öğrenmesini sağladı. O dönem İzmir’de celladından helallik isteyerek 5 Haziran 1983’te idam edilen Halil Esendağ ve Selçuk Duracık’ın arkadaşları, veda mektubunu elimize ulaştırdı. Esendağ ve Duracık’ın veda mektubunda da son sözleri de ‘Bu gariplere haklarımızı helal ediniz’ oldu.

Selçuk Duracık’ın hücresinde başucu kitabı olan Gunyetü’t Talibin’in iç sayfasına idamlarından birkaç saat önce yazdığı veda mektubu ihtilalden önce Manisa Ülkü Ocağı Başkanı olan Salih Cerit’e atfetti. Mektubun tamamı şu şekilde:

Allah’ın selamı, marifeti af ve feyzi bereketi değerli ağabeyimin üzerinde olsun. Muhterem ağabeyim, sizlerin de bildiğiniz gibi, bütün müminler gibi bizler de bu dünyanın imtihanına tab, tutuluyoruz. İnşallah bu imtihanı kazanmışızdır. Kazanmışsak ebedi saadete ve Allah katında en yüksek derecemiz olmuş olur. Eğer bu imtihanı verememiş olduysak Allah göstermesin durumumuz çok acı olur.

Canım ağabeyim, bu acizleri hiçbir zaman dualarınızda yalnız bırakmayın. Bizlere her zaman dua edişinizde ruhlarımıza hediye eyleyişinizde bizler huzur bulacağız inşâallahu teâlâ. Hatta sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimiz de bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor. Ölüler için yapılan dualar nurdan yapılmış tabaklarla onlara takdim edilir. Dualarınız için şimdiden Allah razı olsun.

Burada siz ağabeyimden ayrılmadan evvel selam eder hürmetle ellerinden öperim. Şahsınızda bulunan tüm ülküdaşlarıma ayrı ayrı selam ederim. Hepiniz. Bu gariplere haklarımızı helal ediniz. Her zaman dualarınızı bekleyen kardeşleriniz…

Halil ve Selçuk

MEZARI BAŞINDA ANDILAR

5 Haziran sabahı asılan Halil Esendağ ve Selçuk Duracık ölüm yıl dönümleri nedeniyle Bornova’da bulunan mezarları başında ülkücüler tarafından dualarla anıldı.

İdam mahkumlarının veda mektubu ortaya çıktı

Yorumlar kapalı.