İktisat Kongresi bitti, bina tamamlanmadı, müze de kapandı

İzmir Tarihi İktisat Kongresi Binası, aylar geçmesine rağmen hala tamamlanamadı. Binanın ilk katında göstermelik açılan müze ise inşaat bitmedi gerekçesiyle kapatıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SILA ARABACIOĞLU

Tarihi Kongre Binası’nın yer teslimi 29 Ağustos 2022’de yapılırken binanın 25 Şubat 2023’te bitirileceği belirtildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, binanın 17 Şubat’a yetişeceğini sıkça dile getirirken 2. İzmir İktisat Kongresi, 30 Nisan’da inşaatın gölgesinde yapıldı. Bina, aylar geçmesine rağmen henüz bitirilemedi. İnşaat devam ederken, giriş katında yer alan müze bir süre açık kaldı.
Geçtiğimiz gün ise bu konu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İnşaatın aylardır devam etmesi nedeniyle, Zemininde eski İzmir İktisat Kongresi binasının izlerini taşıyan müze halka kapatıldı. Müzeye girmek için tarihi binanın yolunu tutan vatandaşlar, kapandığı yanıtını aldı. Müzenin bina tamamlandıktan sonra yeniden açılacağı öğrenildi. Programa göre aylar öncesinde bitmesi gereken binanın ise ne zaman tamamlanacağı belli değil. Yeniden açılmasının belirsiz bir süre olduğu için hem vatandaşlar tepki gösterdi.

Müzede, ilk kongre binasının kalıntılarından mevduat cüzdanlarına kadınların o dönem el emeği yaptığı kumbaralardan daktilolara pullardan ilk Basma Fabrikası’nın ürünlerine kadar pek çok şey yer alıyor. Müzenin için de ‘Batan Gemi’nin Malları’ isimli panorama da bulunuyor.

İktisat Kongresi bitti, bina tamamlanmadı, müze de kapandı

Yorumlar kapalı.