‘İl vekilliği ve baraj kalkmalı’

Türkiye, 12 Eylül Darbesi’nden beri yüzde 10’luk barajlı seçim sistemini kullanıyordu. Baraj 14 Mayıs 2023 Milletvekili seçiminde yüzde 7’ye düşse de temsili demokrasiyi etkiledi. Meclis belli partilerin etrafında dönerken yüz binlerce vatandaşın mecliste temsilcisi bulunmuyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yenikiraz.com internet sitesinden Semi Tektaş’ın haberine göre, 14 Mayıs 2023’te belki de son yılların en önemli seçimi yapıldı ama tartışmaları halen devam ediyor. Seçmen sayısındaki soru işaretleri, açıklanamayan nüfus artışı, vatandaş yapılan sayısı meçhul sığınmacılar vs. cevapsız çok soru var. Bunları “şimdilik” bir kenara bırakırsak tartışılmayan, belki de bunlardan çok daha önemli bir konu var, o da seçim barajı ve seçim sistemimiz.

Sistem 12 Eylül 1980 sonrası 43 yıldır aynı şekilde devam ediyor. Avrupa’da birçok ülkede barajın 1 ila 3 arasında olması hatta bazı ülkelerde olmaması demokrasimiz açısından kara bir leke oluşturuyor. Geliştirdiği sistem ile temsilde demokrasinin nasıl olması gerektiğini anlatan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi  Levent Kırılmaz, il bazlı milletvekilliği yerine Türkiye milletvekilliği kavramını öneriyor. Bir milletvekilinin bir ili değil tüm ülkeyi temsil etmesi gerektiğini ifade ediyor. Baraj sisteminin kaldırılması gerektiğinin altını çizen Kırılmaz, “Bu sistemde yüz binlerce oy heba oluyor” dedi.

il vekilligi ve baraj kalkmali whatsapp image 2023 07 11 at 14.00.24

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Kırılmaz

MİLLİ BAKİYE SİSTEMİ

Mevcut baraj sisteminin Turgut Özal döneminde başladığını hatırlatan Kırılmaz, “Milli bakiye sistemine benzemekle birlikte benim önerimin daha iyi olduğunu, en az onun kadar adil ve uygulanmasının da son derece kolay olduğunu düşünüyorum. 1965’teki milli bakiye sisteminde Türkiye yine iller bazında seçim bölgelerine ayrılmış, her ile düşen milletvekili sayısı ve bir milletvekili için gereken oy sayısı bulunup partilerin o ilde aldıkları oy sayılarından hareketle o ilde kaç milletvekili çıkardıkları bulunmuş. Artık oylar da Türkiye havuzuna eklenmiş ve eksik kalan milletvekillikleri bu artık oylara göre dağıtılmış. ‪2 milyon 442 bin artık oy 133 milletvekilliği için dağıtılmış. Bu dağıtımda bazı illerde sistemden kaynaklanan hatalı dağıtımlar olmuş ve ilaveten artık oylardan gelen milletvekilliklerinin dağıtılmasında partilerin hak ettikleri sayının 3’te 2’sini YSK, 3’te 1’ni parti tarafından belirlenmesi gibi bana göre anlaşılması güç bir yöntem izlenmiş. Her şeye rağmen şimdiye kadar ki en adil seçim sistemimiz ile ilgili bu kısa bilgileri verdikten sonra kendi düşüncelerimi, önerimi, analizlerimi ve son seçim sonuçlarına uygulanmasına geçebilirim. Bildiğimiz üzere, Cumhuriyet yönetim şeklinde halk, milletvekilleri ve meclis aracılığıyla kendi kendini yönetir. Son 40 yıla baktığımızda bunun böyle olduğunu söylemek neredeyse imkânsız. İlk  tohumu Turgut Özal attı. Yüzde 10 seçim barajı koyarak yüzde 30 civarında oy alarak yüzde 60’ın üzerinde milletvekili ve dolayısıyla da meclis çoğunluğunu kazandı. Devamında AKP de bu sistemi devam ettirdi. 2002 seçiminde hemen hemen aynı oy ve milletvekili oranlarıyla tek başına iktidar oldu. Yıllar sonra bu seçimde yüzde 7’ye indirildi” diye konuştu.

‘İl vekilliği ve baraj kalkmalı’

Yorumlar kapalı.