İlk gündem maddesi deprem!

Kuruluşunun 40’ıncı yılını kutlamaya hazırlanan Ege Koop’ta, Genel Başkan Hüseyin Aslan, depremin, gündemlerindeki ilk ve en öncelikli konu başlığı olduğunu söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuruluşunun 40’ıncı yılını kutlamaya hazırlanan Ege Koop’ta, alanlarında uzman isimlerden oluşan Danışma Kurulu, yeni çalışma döneminin ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Gazeteci Yazar Öcal Uluç’un Başkanlığa seçildiği Danışma Kurulu’nun çalışmaları hakkında bilgi veren Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, depremin, yeni dönemde gündemlerindeki ilk ve en öncelikli konu başlığı olacağını belirtti.

Anadolu coğrafyasının gördüğü en şiddetli depremlerin 6 Şubat 2023 günü birkaç saat arayla yaşandığını ve 11 ilde büyük yıkıma sebep olduğunu hatırlatan Aslan, “Deprem riski en yüksek kentlerin başında gelen İzmir’in depreme hazırlık seviyesinin artırılması için her türlü çabayı gösterecek, merkezi ve yerel kamu otoritelerine yapıcı ve uygulanabilir önerilerimizi sunacağız” dedi.

SÖZBİLİR DE KATILDI

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 50 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine ve Türk ekonomisinde 104 milyar dolar büyüklüğünde zarara neden olduğunu kaydeden Aslan, 40 yılda 30 binin üzerinde konutu Türk insanı ile buluşturan Ege Koop’un, konut üretim stratejisinde deprem güvenliğinin tartışmasız olarak ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.

Deprem konusunda Türkiye’nin en saygın akademisyenleri arasında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’in Ege Koop Danışma Kurulu’nda yer aldığını anımsatan Hüseyin Aslan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın, canlarımızın değerini elbette ölçemeyiz. Ancak Anadolu coğrafyasının dünyanın en aktif deprem kuşaklarına ev sahipliği yaptığı gerçeğinden hareket ederek, konutlarımızı süratle deprem güvenli hâle getirmek zorundayız. Ege Koop olarak 40 yılda 30 bin konutu İzmir’e kazandırdık ve bu konutlarda yaşayan 120 binin üzerinde vatandaşımız yastığına başını koyarken, kendisinin ve ailesinin canına zarar geleceği korkusu yaşamıyor.

40 yıl önce, o günlerin teknolojisi ve inşaat teknikleri ile ürettiğimiz konutlar sapasağlam ayakta duruyor. İzmir’de konut stoğunun yüzde 60’ının deprem güvenli olmadığını biliyoruz.  Birinci derecede riskli kentler arasında yer alan İzmir’de merkezi ve yerel yönetimlerin el ele vererek, kaybedilecek tek bir saatimiz olmadığını bilerek, somut projeler üzerinde çalışmaları gerekiyor. Ege Koop Danışma Kurulu olarak, merkezi ve yerel tüm karar vericilere eşit uzaklıkta ve yakınlıkta durarak; samimi, bilimsel ve uygulanabilir önerilerimizi kamuoyumuz ile paylaşacağız.”

Haber Bülteni 

İlk gündem maddesi deprem!

Yorumlar kapalı.