İnternet haber siteleri ilan gelirleriyle büyüyor

1 Nisan 2023 tarihinden itibaren internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama yetkisi alması, sektörde hareketlilik sağladı. Son bir yıl içinde yayımladığı ilan ve reklam gelirleri toplamı 1 milyar 130 milyon TL'ye ulaşan haber siteleri, geleceğe umutla bakıyor.

basın ilan internet
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Basın İlan Kurumu’nun liderliğinde yürütülen dijital dönüşüm çabaları, basın sektöründe olumlu sonuçlar vermeye başladı. İnternet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama yetkisine sahip olabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin uygulanmasıyla birlikte, internet medyasında gelir ve istihdam fırsatları arttı.

1 MİLYAR 130 MİLYON TUTARINDA İLAN VE REKLAM DESTEĞİ

basın ilan 33

“7418 sayılı Basın Kanunu’nda yapılan değişiklikle süreli yayınlar arasına alınan internet haber siteleri, 1 Nisan 2023’ten itibaren resmi ilanların yayımlanabileceği bir platform olarak kabul edildi. Bu durum, gazetelerin yanı sıra internet medyasının da devlet tarafından desteklenmesini sağlayarak, gazetecilik mesleğinin güçlenmesine önemli bir katkı sağladı.

Basın İlan Kurumu aracılığıyla 1 Nisan – 31 Aralık 2023 arasında 389 internet haber sitesinde 592 milyon 410 bin TL değerinde resmi ilan ve 730 internet haber sitesinde 103 milyon 220 bin TL değerinde resmi reklam yayımlandı. 2024 yılının ilk üç aylık döneminde ise 383 internet haber sitesinde 347 milyon 726 bin TL değerinde resmi ilan, 745 internet haber sitesinde 87 milyon 320 bin TL değerinde resmi reklam yayımlandı. Bu süreçte toplamda haber sitelerine 1 milyar 130 milyon TL değerinde resmi ilan ve reklam desteği sağlandı.

RESMİ İLAN ADETLERİNDE CİDDİ ARTIŞ!

Diğer taraftan mevzuattaki düzenlemeler ile internet haber sitelerinin de dâhil olduğu süreli yayınlara sevk edilen ilan adedinde artış sağlandı.

1 Nisan 2023 – 31 Mart 2024 tarihleri arasında internet haber sitelerinde icra, ihale, tebligat ve personel alımı kategorilerinde toplam 92 bin 560 adet resmi ilan yayımlatıldı. Aynı dönemde yayımlatılan resmi reklam adedi ise 6 bin 728 olarak gerçekleşti.

İSTİHDAM ARTIYOR!

Basın Kanunu’nda ve Basın İlan Kurumu mevzuatında yapılan değişiklikler internet medyasında çalışan fikir işçilerinin özlük haklarını güvence altına alırken resmi ilanların daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı verdi.

İlan ve reklam yayımıyla sürdürülebilir bir gelir modeline kavuşan internet medyası daha fazla fikir işçisi istihdam edebilme olanağına sahip oldu. Resmi ilan yayımıyla alakalı internet haber sitelerinde istihdam edilen 3 bin 812 fikir işçisine her geçen gün yenileri ekleniyor.

Resmi ilan yayımlayan internet haber sitelerinin kadrolarında 424 sorumlu müdür (yazı işleri müdürü), 127 haber müdürü (istihbarat şefi), bin 388 internet editörü, bin 503 muhabir ve 370 yazar bulunuyor.

Kamunun faaliyetlerinin süreli yayınlar aracılığıyla duyurulması ve ihale süreçlerinde şeffaflık ilkesi bağlamında katılımın artırılması için gerçekleştirilen ilan ve reklam yayını, yazılı basının yanı sıra dijital platformların da bu alanda etkin bir şekilde kullanılmasıyla başarılı bir şekilde yürütülüyor.

İlan ve reklam yayımlamaya başladığı günden bu yana 7 milyardan fazla tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilen internet haber siteleri, dijital platformların ne kadar etkili bir iletişim aracı olduğunu gösteriyor.

HABER MERKEZİ

İnternet haber siteleri ilan gelirleriyle büyüyor

Yorumlar kapalı.