Irak’tan Çeşme’ye uzanan bir ressamlık hayali

8.Uluslararası Karma Resim Sergisi 10-16 Temmuz tarihleri arasında kapılarını sanatseverlere açıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yenikiraz.com’dan Semi Tektaş’ın haberine göre, Çeşme Aıyos Haralambos Kilisesi’nde geçekleştirilecek etkinliğe ulusal ve uluslararası birçok ressamın katılım göstermesi bekleniyor. “İnsanların toplumdaki maske ve karanlıklarından yola çıkarak, hakikate aracı olmaya çalışıyorum” diyen Iraklı ressam Zahid Alhajj sergiye yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

“ÖZGÜN VAROLUŞ BİÇİMİ”

Ressam Zahid Alhajj kendisini, “Iraklıyım, 20 yaşındayım ve 10 yıldır Türkiye’de mülteci bir ressam olarak yaşıyorum. Lise öğrenimi sanat okulunda Grafik Tasarım ve Fotoğraf alanında tamamladım. Bu yıl başladığım 9 Eylül Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği bölümünde eğitim hayatıma devam ediyorum. Çocukluğumdan beri kendimi ifade ediş şeklim olan resim ile özgün varoluş biçimimi yaratıyorum” diyerek tanıtıyor.

“HAKİKATE ARACI OLMAYA ÇALIŞIYORUM”

“Genelde oto portre çalışıyorum” diyen Alhajj, “Günlük hayattan esinlenerek, insanların toplumdaki maske ve karanlıklarından yola çıkarak, hakikate aracı olmaya çalışıyorum. Hep kendimden örnek alarak yola çıkıyorum, aynı zamanda popüler kültür ve Roma heykelleri üzerine çalışıyorum. Roma heykelleri, bana farklı çağrışımlar hissettiriyor ve aynı zamanda o beyazın saflığı ve pürüzsüzlüğünü ekstra cazibe haline getiriyor. Pop art, gerçek üstücülük, realist akımlarından beslenerek çalışıyorum” dedi.

iraktan cesmeye uzanan bir ressamlik hayali whatsapp image 2023 07 10 at 16.40.15

SÜRREALİST ÇALIŞMA

Alhajj, “Örnek aldığım ressamlar Jackson Polak ve René Magritte çünkü ikisi de hem sürrealist hem de gerçeküstü çalışan ressamlar. Aynı zamanda bu resimlerimin temelini oluşturan kişi asistanlığını yapmış olduğum ve idolüm olan Ressam Kadir Akyol hocamdır” diye konuştu.

“İZMİR VATANIM”

Alhajj, “İzmir, hiç tanımadığım olmayan bir şehre tek başıma cesaretle gelme nedenim. Büyüsüne daha gelmeden kapıldığım bir şehir. Çok güzel şeylerin beni beklediğine bütün içtenliğimle inanıyorum. İzmir tek kelimeyle anlatılmaz, sadece şu anda benim yaşadığım bir yerim değil, aynı zamanda yurdum ve vatanım gibi görüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

iraktan cesmeye uzanan bir ressamlik hayali whatsapp image 2023 07 10 at 16.32.08

Irak’tan Çeşme’ye uzanan bir ressamlık hayali

Yorumlar kapalı.