‘İstilacı sineklerden gelen hastalıklarla ilgili acil önlem alınmalı’

İstilacı sineklerin artması nedeniyle oluşabilecek viral hastalıklarla ilgili açıklama gerçekleştiren Prof. Dr. Ahmet Saltık, ülkemizde görülmemiş enfeksiyon hastalıklarının artabileceğini ve hastalıklara karşı acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yenikiraz.com’dan Göksu Tekin’in özel haberine göre, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sivrisinekle bulaşan hastalıklarda ciddi derecede artış kaydedildi. Avrupa coğrafyasında istilacı sivrisinek ‘Aedes Aegypti’ türünün görülmeye başladığını belirten Prof. Dr. Ahmet Saltık, Türkiye’de daha önce görülmeyen enfeksiyon hastalıklarının artabileceğine dikkat çekti, uyarılarda bulundu: “Bu türün Avrupa’da baskın hale gelmesi, viral hastalıkların sivrisineklerle bulaş ihtimalinin artması anlamına geliyor. Elimizi çabuk tutmalı ve önlem almalıyız” ifadelerine yer verdi.

Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık sivrisinek popülasyonunun artmasının 4 nedeni olduğunu vurguladı. Saltık, bu nedenlerin küresel iklim değişikliği / iklim faciası (yaz mevsimi süresinin uzaması ve daha sıcak olması), nüfus artışı, kıtalar arası hareketlilik, çevre kirliliği olduğunu belirtti. Saltık sözlerini şöyle sürdürdü: Avrupa Birliği’nde sivrisineklerle bulaşan hastalıkların artışı söz konusu olup AB’de 8 ülke ve 114 bölgede görülen ‘Aedes albopictus’ türü sivrisineğin yol açtığı bilinmektedir. Bu tür, Dengue, Chikungunya, Sarı Ateş, ZİKA ve Batı Nil Virüsü hastalıklarına yol açar. Bu hastalıklar 10 yıl önce AB’de 8 ülke ve 114 bölgede görülmüştü. On yıl sonra aynı sivrisinek türü 13 ülkede 337 bölgede görüldü. (E-CDC, 30 Haziran 2023). Hastalığın yayılması ve türün artmasında son 10 yılda belirgin bir artış gözlemlendi. Dengue hastalığına neden olan ve 100’den çok ülkede görülen Aedes albopictus ve Aedes aegypti türü sivrisinekler, Afrika ülkeleri başta olmak üzere Güney Amerika, Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik’te görülmektedir. Önlem olarak buraya giden ve gelenlere özel koruyucu denetimi koşuldur.Türkiye açısından bakıldığında, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne çok büyük görevler düşmektedir. Anılan hastalıkların yaygın olduğu ülkelere gidip gelen ve bu kişilerle yakın ilişkisi  olanların ateş, baş ağrısı, halsizlik, deri döküntüsü gibi durumlarla karşılaştığında mutlaka hekime başvurmalıdır.

‘İstilacı sineklerden gelen hastalıklarla ilgili acil önlem alınmalı’

Yorumlar kapalı.