İZBETON borç batağında! 2 milyarı aşkın…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı işleriyle ilgilenen şirketi İZBETON’da mali kriz patlak verdi. Şirketin 30 adet çeke kaşe vurduğu ve 2 milyar TL’nin üzerinde borcunun olduğu ortaya çıktı.

İZBETON-BORÇ
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin lokomotif şirketlerinden İZBETON’da mali kriz patladı. Şirketin piyasadaki 30’a yakın çekinin kaşelendiği ve 2 milyarı aşkın borç bulunduğu ortaya çıktı. Görevi devralır almaz kucağında büyük mali kriz bulan Cemil Tugay yönetimi ise krize çare arayışına geçti. Bankalarla anlaşma yapılmaz ve kaynak yaratılamazsa İZBETON’un iflasa gidebileceği belirtildi. 2019’dan bu yana İZBETON’u yöneten Heval Savaş Kaya ise “Benimle ilgili değil” demekle yetindi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin altyapı hizmetlerini yürüten lokomotif şirketi İZBETON’da büyük kriz patlak verdi.
6 Nisan’da büyükşehir belediye başkanlığı görevini Tunç Soyer’den devralan Cemil Tugay, 12 gün sonra kucağında büyük bir mali kriz buldu. Tugay’ın İZBETON’un genel müdürlüğüne getirdiği Hüseyin Sezer’in şirketin mali durumu ile ilgili hazırladığı rapor içler acısı tabloyu gözler önüne serdi. Rapora göre İZBETON’un piyasaya olan borçları nedeniyle kestiği 30’a yakın çeke ödeme yapılmadığı için bankalar tarafından ‘Karşılıksız’ kaşesi vuruldu.

İFLAS EDEBİLİR
İZBETON’un 2 milyarı aşkın borcu olduğu ortaya çıkarken, krize çare bulmak için harekete geçen Cemil Tugay başkanlığındaki yeni yönetimin bankalarla görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Uygun kredi koşullarının da değerlendirildiği öğrenilirken, kaynak yaratılamazsa şirketin iflasa gidebileceği belirtildi.

“ BENİMLE İLGİLİ DEĞİL”
İçler acısı tablo nedeniyle gözlerin çevrildiği, 2019’dan bu yana İZBETON’un genel müdürlük görevini yürüten Heval Savaş Kaya ise “Benimle ilgili değil” demekle yetindi.

SONKALE’nin telefonla ulaştığı Kaya, “Benimle ilgili değil. Beyan vermek istemiyorum. Süreci izleyip değerlendireceğim. Belediyeden para gelmezse nasıl olacak” dedi.

SOYER’İN SİYASİ AYAĞI OLARAK GÜNDEMDEYDİ
Eski Başkan Tunç Soyer’in prensleri arasında olan Heval Savaş Kaya, son dönemde İzmir siyasetini dizayn etme çabaları nedeniyle eleştiriliyordu. Kaya, il ve ilçe kongreleri ile kurultay sürecinde Soyer’in siyasi ayağı olarak gündeme gelmişti.

HABER MERKEZİ

 

İZBETON borç batağında! 2 milyarı aşkın…

Yorumlar kapalı.