İzmir Valisi Elban Bozdağ’da “Efeler Yolu”nu yürüdü

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ve beraberindeki heyet, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ile birlikte Bozdağ’da "Efeler Yolu" güzergâhını yürüdü.

izmir valisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Efeler Yolu, İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif Dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçip Kiraz’ın yaylalarına ulaşan ve ardından Aydın sıradağları üzerinden Efes-Selçuk’ta bulunan Meryemana’da sonlanan 500 kilometrelik çok etaplı ve işaretli bir yürüyüş yoludur. Bu rota, efe/zeybek temasını işleyen bir kültür rotası olarak bilinir. Efeler Yolu, geniş bir coğrafyayı kapsayarak, bakir yaylalar ve dağ geçitlerini kullanan kadim yollarla kültürel zenginliklerini günümüze taşımayı başaran önemli köyleri birbirine bağlar. Sorumlu turizme yönelik çalışmaları ve fark yaratan özellikleriyle Efeler Yolu, 2023 yılında Green Destinations “Top 100 Stories” arasında yer almaya hak kazanmıştır.

Efeler Yolu, 27 ana etap ve 1 alternatif hat olmak üzere toplam 28 etaptan oluşur. Etap uzunlukları 14-24 kilometre arasında değişir ve etapların zorluk dereceleri genel olarak orta-zor ve zor olarak sınıflandırılır. Bu yönüyle Efeler Yolu tam bir meydan okumadır. Ana etaplar kırmızı-beyaz, alternatif rota ise kırmızı-sarı renklerle işaretlenmiştir. Standart sinyalizasyona ek olarak yoldaki kırmızı işaretlemeler, rotalar üzerinde bulunan dağ zirveleri, kültür mirasları ya da önemli manzara noktalarına ulaşımı sağlar.

Vali Süleyman Elban, Bozdağ’daki yürüyüşün ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bozdağ’da muhteşem ‘Efeler Yolu’ güzergahını yürüdük. İnanılmaz doğası ve mis gibi havasıyla doğa severler ve doğa yürüyüşçüleri için keşfedilmesi gereken bir rota. Tüm vatandaşlarımızı mutlaka bu deneyimi yaşamaya davet ediyoruz.”

Efeler Yolu’nun keşfedilmesi ve tanıtımı, bölgenin kültürel ve doğal zenginliklerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıyor. Vali Elban’ın ziyaretinin ardından, Efeler Yolu’na olan ilginin daha da artması bekleniyor.

SAMİME EKTİR

İzmir Valisi Elban Bozdağ’da “Efeler Yolu”nu yürüdü

Yorumlar kapalı.