İzmir’de Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı’nın kapatılması gündemde

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı’nın kapatılması gündeme geldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıla Arabacıoğlu/YENİ İZMİR-İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı’nın kapatılması gündeme geldi. AK Parti Grubu’ndan konuya tepki gelirken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kararın sebebinin Deprem Dairesi ile çalışmaların ortak yürümesi için olduğunu söyledi. İlgili önerge görüşülmesi için Hukuk Komisyonu’na sevk edildi.

“YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ”

AK Partili Özgür Hızal, meclis öncesi dağıtılan ek meclis gündemine ilişkin eleştirilerde bulunarak “ Yoğunluktan kaynaklı bize geç sunulduğunu düşünüyorum. İlgili gündem maddesi meclis başladığında tarafımıza ulaştırıldı. Çok ilginç bir önerge. Burada bazı şeyler sizin tasarrufunuzda, bir takım kurumları birleştirebilirsiniz, ama kıymetli arkadaşlar sayın başkan. Elbette komisyonlarda 8 maddelik bir rapor ve bunun 8. maddesi çok ilginç kentsel dönüşüm başkanlığının kaldırılması. Eğer bu dikkatimizden kaçmış olsaydı, bu önerge daha önceki teşkilat şemalarında olduğu gibi, komisyona gitmeden onaylanacaktı. Son bir aydır bu şehirde konuşulanları biliyorsunuz. Benim içimizi acıtan bir önerge… 2010 yılda kurulmuş, iyi kötü eksik ya da tam hizmet etmiş… Bu önergenin yangından kaçırır gibi kaldırılması. Bu 8 madenin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

CHP’li Gamze Çamur, “ Okunarak gelen önergeler son dakika geliyor. O yüzden bize önceden geliyor demesini kabul etmiyorum. Grubuma ve bürokrlatıma yapılan haksızlık diye düşünüyorum” dedi.

‘İÇİNİZ RAHAT OLSUN’

Eleştirilere cevap veren Başkan Soyer, “Yangından mal kaçırmak söz konusu değil, saygısızlık söz konusu değil. Deprem Dairesi ile birleştirilecek. Aslında İzmir’de artık kentsel dönüşüm deprem dairesinden ayrı işlemesin dedik. Dolayısıyla ne kentsel dönüşümü hafife aldığımız için değil deprem dairesi ile hareket etmesinin doğru olduğunu düşündük. İçiniz rahat olsun saygısızlık söz konusu değil” dedi.

 

İzmir’de Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı’nın kapatılması gündemde

Yorumlar kapalı.