İzmir’de kızamık vakası artışa geçti

Kızamık vakaları yeniden gündeme geldi. İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Yüce Ayhan İzmir’de vaka artışı olduğuna dikkat çekti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SILA ARABACIOĞLU

Sağlık Bakanlığı, önceden reddettiği kızamık vakalarını kabul etti ve kızamığa karşı önlem alınması gerektiği ile ilgili valiliklere yazı gönderdi. İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Yüce Ayhan, artan kızamık vakalarını ve İzmir ile ilgili görüşlerini paylaştı. Ayhan, İzmir’de kızamık vakalarında artış olduğunu dile getirerek, ölümlü bir vaka olmadığını kaydetti.

‘RİSK VAR’

Sahadaki gözlemler üzerinde alışılmışın dışında bir vaka görüldüğü bilgisi geldiğini söyleyen Ayhan, “Tabi sayılar yetkililerin elinde, bizimkiler yalnızca görüş. Sağlık Bakanlığı, ‘salgın yok’ dedi ama vaka artışı olduğunu kabul ediyor. Sonuçta kızamık açısından her artış, bir salgına işaret ediyor. Bu anlamda bir risk var. Birtakım önlemler alınmalı ve sağlık verileri herkes tarafından görünebilmeli. Arkadaşlarımız, geçen sene görmedikleri kadar çok bu sene vaka gördüklerini belirtti. İzmir açısından ölümlü bir vaka olmadığını söyleyebilirim” dedi.

‘TTB İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILMALI’

Aşı reddinin kendi başına ayrı bir sorun olduğunu ifade eden Ayhan, “Aşı reddi ile enfeksiyona duyarlı bir topluluk ortaya çıkıyor ve bu kişiler kızamık gibi bulaşıcılığı yüksek enfeksiyonlar için bir kaynak oluşturuyor. Bu açıdan özellikle bulaşıcılığı yüksek enfeksiyonlarda aşı reddi toplum sağlığını tehdit eden bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Buna yönelik düzenlemeler ve eğitimlere öncelik verilmesi gerekir. Sağlık Bakanlığı ilgili uzmanlık dernekleriyle ve TTB ile verileri paylaşmalı ve iş birliği yapmalı. Çünkü hepimizin amacı enfeksiyonla mücadele etmek ve toplum sağlığını korumak” diye konuştu.

İzmir’de kızamık vakası artışa geçti

Yorumlar kapalı.