İzmir’de o unvan için geri sayım başladı!

İzmir’in de finale kalan adaylar arasında yer aldığı 2026 Avrupa Gençlik Başkenti unvanının sahibi 27 Kasım Pazartesi günü açıklanacak.

İzmir'de o unvan için geri sayım başladı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in de finale kalan adaylar arasında yer aldığı 2026 Avrupa Gençlik Başkenti unvanının sahibi 27 Kasım Pazartesi günü açıklanacak. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde kurulacak dev ekranla büyük heyecanın yaşanacağı gecede, Polonya’nın Lublin kentinde düzenlenecek seremoniye canlı bağlantı yapılacak. Ayrıca gençler için konserler ve bilgi yarışması düzenlenecek.

Avrupa Gençlik Forumu’nun (European Youth Forum) gençleri güçlendirmek, genç katılımını artırmak ve Avrupa kimliğini güçlendirmek için her yıl farklı bir Avrupa kentine verdiği Avrupa Gençlik Başkenti unvanına aday olan İzmir’de heyecan dorukta. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i gençlik kenti yapma hedefi doğrultusunda gençlerle birlikte çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sonuçların açıklanacağı 27 Kasım Pazartesi gününe odaklandı. Hangi kentin Avrupa Gençlik Başkenti unvanını alacağı Polonya’nın Lublin kentinde düzenlenecek seremoni ile duyurulacak. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde kurulacak dev ekranla, Polonya’nın Lublin kentindeki seremoniye canlı bağlantı yapılacak. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda canlı yayınla birlikte çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Konserler ve bilgi yarışması yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2026 Avrupa Gençlik Başkenti olmak için Malaga (İspanya), Saraybosna (Bosna Hersek), Tromso (Norveç), Vila do Conde (Portekiz) şehirleriyle yarışıyor.

HAVAGAZI’NDA ŞENLİK OLACAK

27 Kasım Pazartesi günü Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde 20.30-22.00 saatleri arasında Stalkband ve Gözde Okan, 22.15-23.00 saatleri arasında Gürkan Güler’in DJ performansı gençleri eğlendirecek. Ayrıca 20.00-20.30 saatleri arasında bilgi yarışması da düzenlenecek. 22.00’de Polonya’ya canlı bağlanılarak Türkiye sunumu yapılacak. 23.00’te ise sonuçlar açıklanacak.

OCAK 2023’TE BAŞLAMIŞTI

Avrupa Gençlik Başkenti unvanı için adaylık çalışmaları, Ocak 2023’te “Kent ve Gençlik” başlığı altında İzmir Gençlik İnisiyatifleri buluşması ile başladı. Tüm yıl gerçekleştirilen etkinlik, eğitim, atölye çalışmaları, fuarlar ve hazırlıklar ile yapılan başvurulardan olumlu dönüşler alındı. 14 Kasım’da Brüksel’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı bir jüri toplantısı yapıldı. Jürinin sorularını İzmir’deki gençleri temsilen Gençlik Başkenti 2026 Platformu sözcüsü Zeynep Payzanoğlu yanıtladı.

İZMİR MODELİYLE GENÇLİK POLİTİKALARI

Avrupa Gençlik Başkenti başvuru sürecinde “Genç Kimliğinin Onuru ve Gençlik Hakları” başlığı altındaki hedefler doğrultusunda İzmir’e uygun bir modelle gençlik politikaları oluşturulması hedeflendi. Başvuru ile İzmir’in gençlik çalışmalarının ve gençlik politikasının merkezi hâline getirilmesi, gençlik kimliğinin saygınlığının artırılması, gençliğin dinamizmi yoluyla çok kültürlülüğün teşvik edilmesi ve korunması diğer temel amaçlar olarak belirlendi.

Haber Bülteni 

 

İzmir’de o unvan için geri sayım başladı!

Yorumlar kapalı.