İzmir’de yeni mülteci açıklaması… Sağlık sisteminde…

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol basın açıklaması yaparak, mültecilerin ilaçta katkı payı ve muayene ücreti ödememesini eleştirdi.  Doğruyol, “Suriyeli mültecilerden de katkı payı ve muayene ücreti alınmalıdır” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Vatandaşların doktorlara ve ilaçlara ulaşım sorunu yaşadığını ifade eden Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, sistemde yaşanan aksaklıklar hakkında basın açıklaması yaptı.

Doğruyol, şu ifadeleri kullandı: “Türk vatandaşlarımız ilaçta katkı payı ve muayene ücreti öderken Suriyeli mülteciler ödemiyor. Yıllarca sağlık pirimi ödeyen işçi memur ve bağkurlu vatandaşlarımız, emekli olduklarında %10, çalışırken %20, ilaç katkı payı ödemeleri ve devlet hastanelerine gittiklerinde 10TL muayene ücreti ödemeleri, Suriyeli mültecilerin ise aldıkları sağlık hizmeti karşılığında ne ilaçta katkı payı nede, muayene ücreti ödememesi kendi vatandaşlarımıza karşı yapılmış olan bir haksızlıktır. Suriyeli mültecilerden de katkı payı ve muayene ücreti alınmalıdır. Birinci basamak sağlık hizmetleri sunumunu gerçekleştiren aile hekimliği siteminde bile reçeteye yazılan ilaç başına 1TL gibi cüzi bir ücret bile olsa alınması doğru değildir. EURO kurunun 10TL ile sabitlenmiş olmasından, pek çok ilacın temininde sıkıntı yaşanması, vatandaşlarımızın piyasada ki pek çok ilaca fark ödeyerek alması, sağlık kurulu raporu olan pek çok ilaca bile ücret farkı ödenmesi, bazı ilaçların neredeyse ücretlerinin yarısını vatandaşın cebinden ödemesi devletin verdiği sağlık hizmetlerini kısmen ücretli hale getirmektedir. Piyasadaki ilaçların yaklaşık %35 inde ücret farkının çıkması da sıkıntıyı ortaya koymaktadır. Mültecilerin yaşadığı bazı bölgelerdeki hastanelerin genel olarak mültecilere hizmet etmesi de olayın vahametini ortaya koymaktadır. Sağlık Bakanlığı ve mevcut hükümet hızlı bir şekilde yerli ilaç üretimini teşvik etmelidir. İlaçlarımız ve aşılarımız millileştirilmelidir.“

 

İzmir’de yeni mülteci açıklaması… Sağlık sisteminde…

Yorumlar kapalı.