Kadın yazarlar Selçuk’ta buluştu

Efes Selçuk Kadın Platformu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle Ahmet Taner Kışlalı Toplantı Salonu’nda ‘İnadına Kadınım, Kadınsın, Kadınız’ kitabının yazarlarıyla bir panel ve imza etkinliği düzenlendi.

Kadın yazarlar Selçuk'ta buluştu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Efes Selçuk Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “İnadına Kadınım, Kadınsın, Kadınız” kitabının yazarlarından Gülseren Mungan, Oya Uslu, Nalan Yılmaz ve Buket Başaran Akkaya’nın katılımıyla bir panel ve imza günü düzenledi. Yazarlar kitapta yer alan deneme ve incelemeleri hakkında da konuştu.

‘ERİL DİLDE ŞİDDET İLE MÜCADELE ETMELİYİZ’

Emine Onaran İncirlioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen panelin ilk konuşmacısı olan Yazar Gülseren Mungan “Eril Dil’le Şiddet Kadında Söz İzleri” başlıklı konuşmasında kadına yönelik farklı şiddet türlerini sözlü şiddetin tetiklediğini belirterek, “Dilimize yerleşmiş, zihnimize kazılmış, kadını aşağılayan, kötüleyen, ötekileştiren, şiddete maruz kalmasını maruz gören çok sayıda yazılı, sözlü materyalimiz var. Bu yapı taşlarının toplumda oluşturduğu namus algısı ve cinsiyetçi bakış açısı tamamen kadınları kuşatmış durumdadır. Cinsiyetçi bakış açısını bir kenara bırakarak, erkekler ve kadınlar olarak bir araya gelip eril dilde şiddet ile mücadele etmeliyiz” dedi.

Oya Uslu “Kadın ve Namus”  başlıklı konuşmasında namus kavramının kadın üzerinden tanımlanmasına karşı bir bakış açısının geliştiğini vurgulayarak,  “Giderek ahlak konusunda çifte standarda karşı çıkan; vicdan, onur, rıza ve merhamet gibi evrensel değerlerle namusu kadın cinselliği üzerinden tanımlamayan, kadınların özgürlüğü için mücadele eden bireyler seslerini yükseltiyor” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIN VERDİKLERİ BİLGİLERE İNANMALIYIZ’

Nalan Yılmaz ise “Cinsel Saldırı, Çocuğun Cinsel İstismarı ve Ensest” başlık konuşmasında çocuk istismarına karşı toplumsal duyarlılığa dikkat çekerek, “Çocuğa yönelik cinsel istismar, tespiti son derece zor olan bir istismar çeşidi olarak karşımıza çıkıyor.  Cinsel istismar konusundaki suskunluğa son verilerek toplumun dikkati hep uyanık tutulmalıdır. Çocuklarda korku duygusu oluşturmadan, gerekirse bir uzman gözetiminde bir bilinç oluşturulmalıdır. Yetişkin bireyler gibi çocukların da istemedikleri şeylere itiraz etme hakkı olduklarını mutlaka anlatmalıyız. Çocuklara güven telkin ederek onların verdikleri bilgilere inanmalıyız” dedi.

Buket Başaran Akkaya da kadına yönelik şiddete karşı kadınların tutumlarını köy ve kent hayatı, iş hayatı üzerinden örneklerle değerlendirerek, “Cinsiyet ayrımcılığı üzerine kurulu olan erkek egemen sistemde kadın sadece sistem ve onun temsilcisi erkek tarafından değil belli koşullarda hemcinsleri tarafından da ezilmektedir” şeklinde konuştu.

Panelin ardından yazarlar “İnadına Kadınım, Kadınsın, Kadınız”  kitabını katılımcılar için imzaladı.

Haber Bülteni

Kadın yazarlar Selçuk’ta buluştu

Yorumlar kapalı.