Kahvehaneler modernleşiyor

İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, zincir cafelerin kahvehanelerin ve gençlerin üzerindeki etkileri hakkında konuştu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demet Gürgen 

İsmail Hakkı Kırdı,” Gençlerde kendin al götür uygulaması veya plastik bardaklara isim yazılması durumu son zamanlarda oldukça yaygın. Genç kesim bu kahve içme alışkanlığını edinmeye başladı. Edinilen bu davranış da son zamanlarda çokça ilgi gören zincir cafelerde müşteriyi karşılıyor. Bu durumdan da doğal olarak esnaf etkileniyor”dedi.

“Gençler kahveyi pahalı içiyor”

Zincir marketlerin satışa sundukları kahvelerin çok pahalı olduğunu dile getiren Kırdı,” Bu tür işletmelerin kullandıkları malzemeler çok pahalı. Bunun yanında bu işletmelerin fiyat tarifesi bulunmuyor. Durum bu olunca da istendiği gibi fiyat belirlenebiliyor. Gençlerin bu mekanlara gitmesi onlara pahalıya patlıyor. Kullanılan malzeme fiyatı yüksek olunca bu durum ürüne yansıyor. Buna rağmen kahvelerini kendileri alıyor ve oturacak masa bulmakta zorluk çekiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bu trendin değişmesi gerekiyor”

Gençlerin bu tutumunun artık trend olduğunun altını çizen Kırdı,” Oluşan bu trendin değişmesi gerek. Bu trendin değişmesinde en büyük rol anne ve babalara düşüyor. Gençlere bizim geleneğimizin de anlatılmasını ve yönlendirmesini yapmaları gerek. Diğer ülkelerin kahve türlerinin yanı sıra Türk kahvesini içmeleri için yönlendirmede bulunmaları lazım. Bu tarz işletmelerde sunulan kahvelerde bağımlılık yapan maddeler bulunuyor. Gençlerin bu kadar yoğun bir şekilde gitmesinin sebebinin bu maddeler olabiliceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Kahvehaneleri modernleştreceğiz”

Gençlerin ilgi gösterdikleri mekanları göz önüne alarak değişim yapacaklarını söyleyen Kırdı,” Kahvehaneleri daha modernleştirmeyi düşünüyoruz. Fakat bu değişimi yakalamaya çalışırken de geleneklerimizden kopmadan yapacağız. Bu konuda bir adım attık. Gençlerin işletmelerde içtikleri kahvelerin aynısını yapabilmeli için eğitimler vermeye başladık. Bu kurslarla birlikte gençlere iş alanları da yaratıyoruz. Aynı kahveleri gençlerimiz de daha uygun fiyata içebilecek” diye konuştu.

Kahvehaneler modernleşiyor

Yorumlar kapalı.