Karakuyu sokakları açık hava müzesi gibi

Torbalı sınırları içerisinde bulunan ve bütünşehir yasasından sonra belde statüsünü kaybederek mahalle statüsü alan Karakuyu'da mahalle meydanı adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Torbalı sınırları içerisinde bulunan ve bütünşehir yasasından sonra belde statüsünü kaybederek mahalle statüsü alan Karakuyu’da mahalle meydanı adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

Karakuyu meydanının arkasında bulunan tarihi sokaktan geçen insanlar, kendilerini bir müzede dolaşıyormuş gibi hissediyor. Karakuyu’ya adını veren tarihi su kuyusu ve Karakuyu’yu kuran insanların teknoloji olmadan zeytin sıkmak için kullandıkları tarihi zeytin sıkma taşı, sokakta bulunan açık bir avluda sergileniyor. Avlunun tam karşısında ise asırlık bir su tulumbasu bulunuyor. Yüzlerce yıldır varlığını sürdüren eserler, oldukça iyi korunmuş durumda. Sergilenen bu su kuyusu, su tulumbası ve zeytin sıkma taşı, Karakuyu’nun tarihini yansıtıyor. Vatandaşların bilgi edinmesi için yanlarına taş levhaya yazı yazılmış olan bu eserler, adeta bir açık hava müzesi hissi veriyor.

Hasan demir

Karakuyu sokakları açık hava müzesi gibi

Yorumlar kapalı.