“Kemeraltı boynu bükük kalıyor”

Kemeraltı Esnaf  Derneği  Başkanı  Semih Girgin, “ İzmir, Türkiye’nin ekonomisine katma değer sağlayan  şehirlerinden biri. Şehirlerin devlet yardımı olmadan tam olarak kalkınması beklenemez" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demet Gürgen

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Kemeraltı’nı  açık hava alışveriş merkezi  haline getirmek istediklerini  belirtti. Soyer, bu konuda Turizm bakanlığına çağrıda bulunarak bakanlık ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.  Tunç Soyer’in yaptığı çağrı sonrasında Kemeraltı Esnaf  Derneği  Başkanı  Semih Girgin, “ İzmir, Türkiye’nin ekonomisine katma değer  sağlayan  şehirlerinden biri. Şehirlerin devlet yardımı olmadan tam olarak kalkınması beklenemez. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı’na çok ciddi bir altyapı çalışması yürütüyor. Bu alt yapının başlamış olması bizim için büyük bir değer. Yapılan çalışma çok zor ve çok meşakkatli. Çünkü çok fazla problem bu çalışma ile çözüme ulaşacak. Kemeraltı altında tarih yatan bir çalışma olduğu için zaman zaman sekteye uğruyor. Başlayan bu çalışma, Türkiye’de yaşanan olaylar dolayısı ile de gecikme yaşadı. Bu gecikmenin başlıca sebeplerinden biri de çok büyük bir alanda çalışmaların devam etmesi” dedi.

 

Kemeraltı’nda katma değer sağlamayan birçok binanın da varlığını aktaran Girgin, “ Bu tür binaların restorasyonu, mal sahiplerinin teşviki veya kamulaştırılması gibi konular da devletin şemsiyesi altında gerçekleştirilir. Kemeraltı’nda bulunan birçok bina miras paylaşımı dolayısı ile hiçbir şey yapılmadan olduğu gibi durmakta. Bizim yapmak istediğimiz Kemeraltı’nın ışıklarını yakmak. Bu ışıkların her biri bir işyeri demek. Işıklarda ki iş yerleri de istihdam demek. Zincir böyle ilerleyerek kuvvetlenecek.  Bu alan turizm alanı olarak ilan edilmelidir. Turizm alanı olarak ilan edilmediği taktirde bu alanın pazarlanması çok zor olur” ifadelerini kullandı. UNESCO ile çalışmak için çaba harcandığını aktaran Girgin, “ UNESCO ile işbirliği yapa bilmek için, yapılacak faaliyetleri bildireceğimiz 450 sayfalık taahhütler var. Kemeraltı’nın eskiden hareketli olması besleyen bir kitlenin olmasıydı. Ama şimdi o kitleler diğer ilçelerde bulunuyor ve Kemeraltının kitlesi de azaldı. Diğer içeler gelişiyor  ve gelişmeye devam ediyor. Kemeraltı bu ilçelerin gelişimlerine bakınca boynu bükük kalıyor. Yapılan çalışmalar ile Kemeraltı’nın yeniden doğacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Kemeraltı boynu bükük kalıyor”

Yorumlar kapalı.