Kent Konseyi’nden Alsancak Liman satışına tepki

İzmir Alsancak Limanı’nın yabancılara satılmak istenmesine bir tepki de İzmir Kent Konseyi’nden geldi.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Alsancak Limanı’nın yabancılara satılmak istenmesine bir tepki de İzmir Kent Konseyi’nden geldi. Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, “Limanlar, hava limanları bir ülkenin dış dünyaya açılan kapılarıdır. Yabancı yatırım olarak bakılmamalı, işletme ve diğer tasarrufları mutlak ülke kontrolünde olmalıdır. Bu açıdan, konu sadece ticari değil, aynı zamanda ülke güvenliğini de ilgilendiren bir önem taşımaktadır” dedi.

Kökkılınç’ın açıklamasının devamı ise şu şekilde:

“2004’te özelleştirilmesi planlanan, sonrasında ihaleye çıkarılan ve verilen teklife rağmen satışı yargı kararı ile durdurulan İzmir Alsancak Limanı’nın işletme haklarının yabancılara satılmak üzere yeniden bir girişim içerisinde bulunulduğu bir süredir İzmir gündemindedir. Türkiye Varlık Fonu’na devredilen ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından işletilen İzmir Alsancak Limanı’nın işletme haklarını satmak için Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında müzakere süreçlerinin başladığı basında yer almıştır.

“KONU SADECE TİCARİ DEĞİL”

Bahse konu satışın gerçekleşmesi halinde,  Osmanlı döneminde, İngiliz ve Fransız tüccarlara verilen Lozan Antlaşması‘nın bir sonucu olarak kapitülasyonların sona ermesi ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından millileştirilen limanlarımızdan biri olan İzmir Alsancak Limanı’nın işletme haklarının satışı, bir anlamda limanın, yeniden yabancıların eline geçmesi demektir. Limanlar, hava limanları bir ülkenin dış dünyaya açılan kapılarıdır. Yabancı yatırım olarak bakılmamalı, işletme ve diğer tasarrufları mutlak ülke kontrolünde olmalıdır. Bu açıdan, konu, sadece ticari değil, aynı zamanda ülke güvenliğini de ilgilendiren bir önem taşımaktadır. Cumhuriyetimizin milli değerlerinden bir tanesi olan İzmir Alsancak Limanı’nın işletme haklarının yabancılara satışından vazgeçilmeli; Liman, İzmirlilerin olmalıdır!”

Aslı Özkaya

Kent Konseyi’nden Alsancak Liman satışına tepki

Yorumlar kapalı.