Kılıçdaroğlu: Erdoğan 180 derece döndü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Erdoğan'ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu "Biden telefon etti, Erdoğan 180 derece döndü" ifadelerini kullandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıdçaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı İsveç’in NATO üyelik sürecinde atılan adımları eleştirerek, “Biden telefon etti, Erdoğan 180 derece döndü” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca emekliye seyyanen zam isteyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, “Elinden tutan mı var, verirsin kanun teklifi… CHP olarak söz veriyorum, destekleyeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanu Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde kullandığı “Hayat pahalığıyla mücadelemiz kararlı bir şekilde sürecek. Maalesef hırsızlar çok, bunlara da gereken hesabı soracağız” açıklamasına da değinen CHP lideri şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan Bayburt’ta ‘Maalesef hırsızlar çok’ demiş. Vallahi doğru! Erdoğan’a şu çağrıyı yapıyorum; Saray’da sağına bak, soluna bak, arkaya bak, önüne bak, aynaya bak kesin göreceksin!”

“EKONOMİK SOYKIRIM PROGRAMI KİMİN İŞİNE YARIYOR”

28 Mayıs seçimlerinin ardından iktidarın değişen ekonomi politikasını ‘Soykırım programı’ olarak nitelendiren Kemal Kılılçdaroğlu, “Uygulanan ekonomik soykırım programı kimin işine yarıyor?” diye sordu ve şöyle sıralama yaptı:

1- Erdoğan’dan dolarla ihale alanlar.
2- Dolarla gelir garantisi verilenler
3- Dolarla devlete borç para verenler
4- Kur Korumalı Mevduat sahipleri
5- Yurtdışından borç alıp, aldığı borca devletin hazinesini garanti gösterenler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan noktalar şu şekilde:

“Vatan sadece benim vatanım değil hepimizin vatanı. Benim sıkıntım varsa, benden daha zor durumda olan vatandaşın da sıkıntısı var. Bugün soykırım ekonomisi uygulayan siyasal iktidara, onlara oy verenlerin bir ders vermesi lazım. Onların seslerini yükseltmesi gerekir. Ak Parti’ye oy veren kardeşlerimin vicdan muhasebesi yapması gerekir.”

“İklim krizi gösteriyor ki afetler bizi bırakmayacak. Karadeniz bölgesinde afet yaşandı. Oraya derhal büyükşehir belediyelerimiz yardım ekiplerini gönderdiler. Biz Karadeniz’deki vatandaşlarımızın en azından yaralarının sarılması için elimizden geleni yapıyoruz.”

“Haksızlık karşısında susan bir uygarlığı kabul etmiyoruz. Suriye’de kan gövdeyi götürürken seslerini çıkarmıyorlardı. Ne zaman ki sığınmacılar gelmeye başladı, o zaman konuşmaya başladılar. CHP’nin çizgisi, insanlık ve uygarlık çizgisidir. Asla ötekileştirme kavramı lugatımızda yer almadı, almayacak da. Türkiye’nin Srebrenitsa Soykırımı’nı Meclis’e getirmesi lazım.”

“BASIN HÜRDÜR SANSÜR EDİLEMEZ”

“Cezaevleri tıka basa dolu. Siyasi gücü olanlar adamını bulup çıkabiliyor. Hatay Milletvekili Can Atalay hala içeride. Merdan Yanardağ, hakkında yargılama kararı olamamasına rağmen cezevinde. RTÜK, TELE1’e ceza yağdırıyor. Dİyarbakır’da 18 gazeteci yargı karşısına çıkacak. Basın hürdür, sansür edilemez. Dünyanın bütün demokrasilerinin kabul ettiği temel ilke budur.”

“İSVEÇ GERİ ADIM ATMADI, ERDOĞAN 180 DERECE DÖNDÜ”

“NATO’da kararlar oy birliği ile alınır. İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda. Türkiye, ‘İsveç’in üyeliğini kabul etmiyoruz’ dedi. İsveç geri adım atmadı. Sonra ne oldu? Biden, telefon etti Erdoğan’a. Erdoğan 180 derece döndü. Son seçimlerde Ak Parti’ye oy veren kardeşlerim, onuruyla varlığını büyüten bir devlet böyle yönetilir mi? Dün söylediğinizi bugün neden inkar ediyorsunuz? Bir devlet böyle yönetilmez. Bunlar teröristleri hala koruyorlar mı? Sen dün ‘hayır’ dedin, bugün neden ‘evet’ diyorsun?

“Dünyadan haberi yok orası NATO, Avrupa Birliği değil. Avrupa Birliği’ne seni yıllardır çağırmıyorlar. Bizi Avrupa Birliği’ne alacaklarsa demokratik standartlar var. Kendi ülkene demokrasiyi getiriyor musun?”

“BU ÜLKEDE ADALETİN OLMADIĞINI HERKES BİLİYOR”

“Bu memlekette ‘adalet vardır’ diyen varsa gelsin beni görsün, ikna etsin. Bu memlekette adaletin olmadığını herkes biliyor. Tek başlarına iktidar oldular. O zaman devletin hazinesi en azından toparlanmıştı. Fabrikaları sattılar. Cumhuriyet’in kurduğu fabrikaları sattılar ve bu paraları ne yaptılar, hala hesap veren yok. Devlet şimdi gırtlağına kadar borçlu. Sonra Düyûn-ı Umûmiye kabinesi kuruyorsun. Şimdi satacak bir şey kalmadı.”

“Körfez ülkelerine gittiler para dileniyorlar. Hiçbir ahlaklı yatırımcı buraya yatırım için gelmez. Yabancı sermaye vurgun yapmak için faizin yükselmesini bekliyor. Ak Parti’ye oy veren vatandaşlarımız, faizi yükseltmezler diyebilir. Yerel seçimleri bekliyorlar. Yerel seçimlerden sonra faizleri pik yaptıracaklar. Erdoğan çok sık tekrar etmişti: Borç alan emir alır.”

“Türkiye’yi bir şekilde esir alan dolar baronları var. Var olan yönetimin önüne ekonomik soykırım programı koydular.”

BAHÇELİ’YE YANIT

“Kanun teklifinde diyorlar ki deprem sebebiyle biz ‘vergileri topluyoruz.’ Sen yardım kampanyası düzenlemedin mi? Gelen zamlar ve vergiler kimin işine yarıyor. Bahçeli’ye açıklama yapmış. Elinden tutan mı var? Getir teklifi, biz de CHP olarak destekleyelim. Saray’dan izin alması lazım. Onun için milliyetçilik, kendi halkının çıkarlarını savunmaktır. Milleyetçilik beşli masaya karşı çıkmaktır.”

  • “Erdoğan Bayburt’ta ‘Maalesef hırsızlar çok’ demiş. Vallahi doğru! Erdoğan’a şu çağrıyı yapıyorum; Saray’da sağına bak, soluna bak, arkaya bak, önüne bak, aynaya bak kesin göreceksin!”
Kılıçdaroğlu: Erdoğan 180 derece döndü

Yorumlar kapalı.