Kılıçdaroğlu’ndan Nazlıaka’ya talimat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka başkanlığında Kadın Kolları MYK Üyeleriyle buluştu. Yerel seçimlere ilişkin Nazlıaka’ya 'güçlü kadın aday çıkarma' talimatı verdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka başkanlığında Kadın Kolları MYK Üyeleri ile buluştu.

Kılıçdaroğlu, Nazlıaka’ya “Yerel seçimlerde CHP’li belediye sayısını arttıracağız. Yerel yönetimler için güçlü kadın adaylar çıkarın. Direnin ve kazanın” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın organize ettiği toplantıda Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel, Kadın Kolları MYK Üyeleri; Armağan Akyüz, Hürmüz Avcı, Nurşen Balcı, Nejla Erdem, Merve Kır, Azize Çeroğlu, Ayten Gülsever, Hatice Semerci, Cansu Bülbül, Yasemin Yılmaz, Füsun Sökmez, Çiğdem Gegeoğlu ve Merve Altınbaş Yılmaz ile bir araya geldi.

Toplantıda tek tek söz alan Kadın Kolları MYK Üyeleri, seçim sürecindeki saha deneyimlerini aktardılar. Seçim sonuçlarına çok üzülmelerine rağmen yılgınlığa kapılmaksızın yerel seçimlere odaklandıklarını vurguladılar. Büyükşehir, il, ilçe ve beldelerdeki CHP’li yerel yönetici sayısını artırmak için başlattıkları çalışmalardan bahsettiler.

“PARTİ TARİHİMİZDE İLK KEZ 303 İLÇEDE KADIN KOLLARI İLÇE BAŞKANLIĞI KURDUK”

CHP Kadın Kolları’na yönelik SWOT analizi sunumu yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka şu ifadeleri kullandı:

“Göreve geldikten sonra örgütlenme çalışmalarına odaklandık, tüm il ve ilçelerde kadın kollarını aktif hale getirdik. 303 ilçede parti tarihimizde ilk kez Kadın Kolları İlçe Başkanlığı’nı kurduk. Son 2 yılda 123 bin yeni üye yaparak partideki kadın temsil oranını yüzde 36’ya çıkardık. Ev kadınlarına yoğunlaştık. Yeni kadın üyelerimizin yüzde 72’sini ev kadınları oluşturdu. Her hafta salı günü düzenlediğimiz Demir Leblebi Sohbetleri ile parti içi eğitimlerimizi aksatmadan sürdürdük. Ortalama her ay 81 ilde ve 973 ilçede eş zamanlı basın açıklamaları düzenleyerek partimizin politikalarını ve görüşlerini yaygınlaştırdık. Yerel basınla da sıkı bağlar kurarak sesimizi ve sözümüzü çoğalttık. Her il ve ilçede bilişim sorumluları atadık ve sosyal medya örgütlenmemizi güçlendirdik. Ülkemizde yaşanan deprem, sel, yangın gibi afetler sonrasında hızla yardımlaşma ve dayanışma ağı kurduk. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında hayata geçirdiğimiz YaşamHak projemiz aracılığıyla 20 binden fazla kadının hayatına birebir dokunduk. Sivil toplum örgütleri ve Türkiye kadın hareketi ile sımsıkı kenetlenerek mücadele hattını genişlettik. Partimize yeni kadrolar katmaya devam ediyoruz ancak Türkiye’de siyasetin ‘erkek işi’ olduğu düşüncesi çok yaygın. Ülkemiz demokrasiden, adaletten ve eşitlikten uzaklaştıkça, kadınların siyasette yer alması her geçen gün zorlaşıyor. CHP Kadın Kolları olarak; partimizdeki kadınları daha da güçlendirmeyi ve karar mekanizmalarına taşımayı hedefliyoruz. Bazı Anadolu illerinde kadınların bir partide siyaset yapabilmesinin tek yolu Kadın Kolları’ndan geçiyor çünkü parti çalışmalarına katılmak için hesap vermesi gereken kocası, babası, ağabeyi, dayısı oluyor. Kadın Kolları’nın içinde hem siyaseti öğreniyor hem de dayanıklılığını arttırıyor, yaşadığı zorluklar karşısında pes etmiyor. Genel Başkanımızın ilk imzacısı olduğu eşit temsil ve fermuar sistemini içeren kanun teklifini çok kıymetli buluyoruz. Bunu partimizde hayata geçirmek istiyoruz.”

“BİZ KADINLARI HER DAİM DESTEKLİYORUZ”

Nazlıaka, yerel yönetimlerde mevcut kadın temsil oranlarına dair bazı verileri paylaştı ve önümüzdeki yerel seçimlerde bu oranların artmasını, emek ve liyakat esasıyla belediye meclis üyeliklerinde sıralamanın bir kadın bir erkek olarak yapılmasını yani fermuar sisteminin uygulanmasını talep etti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Örgüt içerisinden daha çok kadın belediye başkan adayı ve belediye meclis üyesi adayı çıkarın. Direnin, güçlü adaylar çıkarın ve kazanın” diyerek CHP Kadın Kolları’na talimat verdi.

Kadının siyasette var olmasını çok önemsediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kadın üye sayısını artırın. Daha fazla kadının siyasette aktif yer alması için partimize yeni kadın üyeler katın. Biz kadınları her daim destekliyoruz. Trakya Bölgesinde, Antalya’da, İzmir’de daha çok kadın yönetici görmek istiyorum. Kadın belediye başkanı sayısının artması gerektiği görüşünüze katılıyorum. Sizleri destekliyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Kılıçdaroğlu’ndan Nazlıaka’ya talimat

Yorumlar kapalı.