Kilosu 120 euroya çıktı

Muğla Bodrum’un eski geçim kaynaklarından süngerciliği sürdüren İbrahim Totoz ve kardeşi Doğan Bertuğ Totoz, sünger avından döndü. İbrahim Totoz, zor şartlara rağmen dede mesleği olan süngerciliği sürdürmeye kararlı olduklarını dile getirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muğla Bodrum’un eski geçim kaynaklarından süngerciliği sürdüren İbrahim Totoz ve kardeşi Doğan Bertuğ Totoz, sünger avından döndü. İbrahim Totoz, zor şartlara rağmen dede mesleği olan süngerciliği sürdürmeye kararlı olduklarını dile getirdi.

Bodrum’da deniz turizminin gelişmesine önemli katkılar sunan süngercilik mesleği, Totoz ailesi tarafından halen sürdürülüyor. Sünger avcılığının yasak olduğu Bodrum’da av yapamayan 38 yaşındaki İbrahim Totoz ve kardeşi Doğan Bertuğ Totoz, bir buçuk ay önce Kuzey Ege’ye av için gitti. İki kardeş, bir buçuk aylık sünger avının ardından Bodrum’a geri döndü. Denizde 30 metre derinlikte toplanan süngerler, şimdi satışa hazır hale getirilecek. Uzun ömürlü olup bakteri tutmayan süngerin, ağırlığının 40 katı kadar ağırlıkta suyu tutabildiği ifade ediliyor. Genellikle banyo lifi olarak kullanılan süngerin farklı alanlarda da kullanımı mevcut.

15 yıldan bu yana sünger avcılığı yapan İbrahim Totoz, her yıl Bozcaada ve Saros Körfezi’nde sünger avcılığı yaptıklarını ifade ederek, “Bodrum’da yıllardır sünger avcılığı yasak. Kuzey Ege’de serbest. Sünger, Bodrum’da daha derin sularda ama Kuzey Ege’de 25-30 metrelerde. Bodrum’da turizmin başlamasıyla süngerciliğe ara verilmişti. Zaten zor bir meslek, yapanlar da azalmıştı. Bazı eski avcılar da usulsüz avlanmalarından dolayı yasaklandı, daha sonra da tekrar açılmadı. Onun için Kuzey Ege’de avlanıyoruz. Babakale Limanı’ndan Yunanistan sınırına kadar Bozcaada ve Gökçeada’da avlanıyoruz. Senenin 2-3 ayı o bölgedeyiz. Bu sene avımızı biraz erken kestik” dedi.

“DÜNYAYA SATIYORUZ”

Müsilaj nedeniyle süngerde 2 senedir azalma olduğunu dile getiren İbrahim Totoz, “Bu sene gittiğimiz avda gördük ki sünger kendisini yenilemiş. Denizimiz ne kadar temiz olursa süngerimiz de o kadar bereketli oluyor. Şu anda süngerin kilosunun dünya pazarına 70 ile 120 euro arasında satışı var. Tüm dünyaya satıyoruz, Amerika, İngiltere, her tarafa gönderiyoruz. Sünger bu sene sağlıklı, herhangi bir hastalık yok. Bazı bölgelerde sadece bir verim göremedik. O da Çanakkale Boğazı suyunun aktığı yerler biraz verimsiz. Ama Ege’nin birçok yeri verimli” dedi.

“HATIRALARLA BÜYÜMÜŞ ÇOCUKLARIZ”

Sünger avcılığının dünyadaki en zor mesleklerden biri olduğunu dile getiren Totoz, “Eğer derin çalışırsan, günde 2 dalış yaparsın. Meşakkatli bir iştir ama kazançlı bir iştir. Bir de biz, süngerciliğin hatıralarıyla, hatıralarıyla büyümüş çocuklarız. Meslek devam etsin diye her sene Kuzey Ege’ye avlanmaya gidiyoruz. Vurgun yeme ihtimali her zaman var ama kuralları uyduğun sürece vurgun yeme ihtimali çok düşük” diye konuştu.

İHA

Kilosu 120 euroya çıktı

Yorumlar kapalı.